E-devlet şifresini unutmanın faydaları


Kamu hizmetlerinden yararlanabilmek için e-devlet sistemine kaydolmak mecburi. Üye olup ptt den e-devlet şifresi alırken 1 tl vererek şifre sahibi olanlar şifresini unuttup tekrar şifre almak için ptt ye gittiklerinde yeni şifre için 10 tl gibi fiyatla karşılaştılar.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ikinci şifre fiyatının 10 lira olması nedenini güvenlik önlemi olarak açıkladı.

İnternette kamu hizmetinden yararlanabilmek isteyen 11 milyon 854 bin kişi’den 884 bini e-devlet şifresini unutunca devlet 8.8 milyon lira kazandı .

Bugün gazetesinde yer alan habere göre; e-devlet uygulamasından 14 Şubat 2012 itibariyle 11 milyon 853 bin 59 kişi yararlandı. Sisteme giriş için gerekli olan şifre zarfları, başlangıç uygulamasında 1 lira karşılığında vatandaşlara verildi. Ancak 884 bin 475 vatandaş, e-devlet şifresini unuttu ya da kaybetti. Ulaştırma Binali Yıldırım, 884 bin 475 yurttaşa yeniden 10 lira tutarında şifre dağıtımı yapıldığını, elde edilen toplam gelirin 20 milyon 697 bin 809 lira olarak gerçekleştiğini belirtti. E-devlet şifresinin güvenlik gereği üç ayda bir değiştirilmesi gerektiğini belirten Yıldırım, “Şifrenin uzun süre kullanılması durumunda şifrenin sistem tarafından kendiliğinden iptal edilmesi söz konusu değildir. Şifre değişiklikleri, güncellemeleri ancak kullanıcı tarafından yapılabilmektedir. Kullanıcıya şifre değiştirme tarihine 3 gün kala her giriş işlemi sırasında şifre değiştirme hatırlatması yapılmaktadır. 3 aylık süre içerisinde şifresini değiştirmemiş kullanıcılar üç ay geçtikten sonra giriş yaptıkları ilk tarihte şifresini değiştirme hakkına sahiptir” dedi.