EBEGÜMECI (MALVA SYLVESTRIS) HAKKINDA BİLGİ


EBEGüMECi (Malva sylvestris) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, EBEGüMECi (Malva sylvestris) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, EBEGüMECi (Malva sylvestris) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, EBEGüMECi (Malva sylvestris) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, EBEGüMECi (Malva sylvestris) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Wegmalve, Malve (f), Fr. Mauve (f), İng. Common Mallow. Familyası: Ebegümecigiller (Malvaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu’da yaygın bir bitki.

Haziran-eylül ayları arasında çiçek açan, yol kenarları, virânelikler, tarlalar ve ekilmemiş topraklarda çok bulunan, 20-70 cm yüksekliğinde, tüylü, çok yıllık otsu bir bitki. Vatanı Ön Asya ve Avrupa’dır. Bitkinin gövdeleri yatık veya diktir. Yapraklar uzun saplı, yuvarlak ve tüylüdür. Çiçekler pembe veya leylak renkli olup, yaprakların koltuğunda iki veya daha fazla sayıdadır.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısmı yaprak ve çiçekleridir. Çiçekler tamâmen açmadan, yapraklar çiçek zamanında toplanıp gölgede kurutulur. Yaprakların ihtivâ ettiği müsilaj miktarı % 15-20 kadardır. Yumuşatıcı ve tahriş azaltıcı tesirlerinden dolayı çay hâlinde, öksürük, bronşit ve ses kısıklığında kullanılır. Boğaz ağrılarında, diş ve ağız apselerinde gargara hâlinde verilir. Bunlardan başka deri hastalıklarında ve çıbanlarda lapa hâlinde tatbik edilir. Yaprakları bâzı yörelerde yemek yapıp yenilir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi