Category Archives: Sözlük

ingilizce türkçe fransızca Sözlük

Dil Kılıçtan Keskindir Atasözü Anlamı

Anlamı: Dil konuşmakla kılıçtan daha çok acı verir. Kötü dedikodularla insanları kötülüyenlerin dili kılıçtan daha keskindir ve daha çok acı verir. Sözün gönülde açtığı yarayı kılıç açamaz. Kırılan kalbin tamiri güçtür. Hikaye: Bir gün Ali top oynayan arkadaşlarını izliyordu. Bir arkadaşı Ali’yi çağırdı ve sende bizle oynasana dedi.Ali çok sevindi ve oynamaya başladılar. Biraz oynadıktan sonra Ali topun peşinde koşarken… Devamını Oku »

Büyümüş de Küçülmüş Deyiminin Anlamı

Anlamı: Davranışları, konuşması yaşının üstünde olan, büyükler gibi hareketler yapan çocuk. Hikaye: Burak çok çalışkan bir çocuktu. Daha yeni 10 yaşına girmişti. Sürekli kitap okurdu ve yaşıtları gibi oyunlar oynayıp yaramazlık yapmazdı. Burak anne ve babası konuşurken yanlarındaydı. Şöyle konuşuyorlardı; Karıcım motosiklet mi alalım yoksa taksi mi? Diye sordu. Kadın motosiklet alalım dedi. Burak hemen oradan atıldı… Devamını Oku »

MOLEKÜLER BIYOLOJI HAKKINDA BİLGİ

MOLEKüLER BiYOLOJi HAKKINDA BİLGİ NEDİR, MOLEKüLER BiYOLOJi HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, MOLEKüLER BiYOLOJi HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, MOLEKüLER BiYOLOJi HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, MOLEKüLER BiYOLOJi HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır. Alm. Molekularbiologie, Fr. Biologie molèculaire, İng. Molecular biology. Canlılardaki olayları moleküler seviyede tetkik eden biyoloji dalı. Moleküler biyoloji son yıllarda ehemmiyet kazanan genetik, biyokimyâ ve biyofizik… Devamını Oku »

CEZAYIRLI HASAN PAŞA (GÂZÎ, PALABIYIK) HAKKINDA BİLGİ

CEZaYiRLi HASAN PAşA (Gâzî, Palabıyık) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, CEZaYiRLi HASAN PAşA (Gâzî, Palabıyık) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, CEZaYiRLi HASAN PAşA (Gâzî, Palabıyık) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, CEZaYiRLi HASAN PAşA (Gâzî, Palabıyık) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, CEZaYiRLi HASAN PAşA (Gâzî, Palabıyık) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır. Osmanlı Devletine hizmet vermiş, cesâretiyle tanınmış sadrâzamlardan. Heybetli görünüşünden dolayı önceleri… Devamını Oku »

YE’CÜC VE ME’CÜC HAKKINDA BİLGİ

YE’CüC VE ME’CüC HAKKINDA BİLGİ NEDİR, YE’CüC VE ME’CüC HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, YE’CüC VE ME’CüC HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, YE’CüC VE ME’CüC HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, YE’CüC VE ME’CüC HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır. kıyâmetin büyük alâmetlerinden. Kıyâmetin kopmasına yakın, bulundukları seddin arkasından çıkıp yeryüzüne dağılacak olan iki kötü millet. Nûh aleyhisselâmın oğlu Yâfes’in soyundandırlar.… Devamını Oku »

FAKIRULLAH HAKKINDA BİLGİ

FAKiRULLAH HAKKINDA BİLGİ NEDİR, FAKiRULLAH HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, FAKiRULLAH HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, FAKiRULLAH HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, FAKiRULLAH HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır. Anadolu’da yetişen evliyânın büyüklerinden. İsmi, İsmâil bin Kâsım bin Abdülcemâl’dir. Fakîrullah lakabı ile tanınmıştır. 1656 (H.1067)da Siirt’in Tillo kasabasında doğdu. 1734 (H.1147)te orada vefât etti. Kabri oradadır.Dedesi Molla Abdülcemâl, Peygamber efendimizin… Devamını Oku »

VADIÜ’SSEYL MEYDAN MUHAREBESI HAKKINDA BİLGİ

VADiü’SSEYL MEYDAN MUHaREBESi HAKKINDA BİLGİ NEDİR, VADiü’SSEYL MEYDAN MUHaREBESi HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, VADiü’SSEYL MEYDAN MUHaREBESi HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, VADiü’SSEYL MEYDAN MUHaREBESi HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, VADiü’SSEYL MEYDAN MUHaREBESi HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır. Fas’ın Tanca şehrinin güneyindeki ovada yapılan Osmanlı-Portekiz Meydan Savaşı (4 Ağustos 1578).Kuzey Afrika’da hâkimiyet kurmak isteyen Portekizlilere karşı, Fas şerîflerinden Abdülmelik’in… Devamını Oku »

ILTUTMUŞ HAKKINDA BİLGİ

iLTUTMUş HAKKINDA BİLGİ NEDİR, iLTUTMUş HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, iLTUTMUş HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, iLTUTMUş HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, iLTUTMUş HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır. Delhi Türk Sultanlığının kurucusu ve ilk hükümdârı. Aslen Türkistanlı olup, İlbârı kabîlesinden Aylam Hanın oğludur. Baba yurdundan kaçırılıp, köle olarak satıldı. Buhâra’da ilim sâhibi bir zât, zekâ ve kâbiliyetini keşfedip, satın… Devamını Oku »

DEMIRCI MEHMED EFE HAKKINDA BİLGİ

DEMiRCi MEHMED EFE HAKKINDA BİLGİ NEDİR, DEMiRCi MEHMED EFE HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, DEMiRCi MEHMED EFE HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, DEMiRCi MEHMED EFE HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, DEMiRCi MEHMED EFE HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır. İstiklâl Harbinde faydası görülen efelerden. Nazilli ilçesinin Piribeyli köyünde 1885’te doğan Mehmed Efe, efelikten önce demircilik yaptığından “Demirci” ünvanını almıştı. Birinci… Devamını Oku »

ATKESTANESI (AESCULUS HIPPOCASTANUM) HAKKINDA BİLGİ

ATKESTANESi (Aesculus hippocastanum) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, ATKESTANESi (Aesculus hippocastanum) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, ATKESTANESi (Aesculus hippocastanum) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, ATKESTANESi (Aesculus hippocastanum) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, ATKESTANESi (Aesculus hippocastanum) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır. Alm. Rosskastanie, Fr. Marronier d’Inde, İng. Horse-Chestnut. Familyası: Atkestanesigiller (Hippocastanaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Yol kenarları ve parklarda süs ağacı olarak yetiştirilir.Nisan-temmuz… Devamını Oku »