Ehliyetten ve Plakadan Trafik Ceza Sorgulaması


Emniyet Genel Müdürlüğü ne bağlı Trafik Hizmetleri Başkanlığı nın internet sitesi olan trafik.gov.tr sitesi üzerinden edevlet sistemine giriş yapmaya gerek kalmadan kimlik bilgilerinizi kullanarak sorgulama yapabilirsiniz. Trafik hizmetleri başkanlığının sitesinde yapılabilen sorgulamalar Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulaması , Sürücü Belgesine Yazılan Ceza Sorgulaması , Tüzel Kişi Ceza Sorgulaması ve Otoparka Çekilen Araç Ceza Sorgulaması olarak sıralanabilir.

Trafik Ceza Sorgulaması  İçin Yapılması Gerekenler,

 • İlk olarak Trafik.gov.tr adresinin ilgili internet sayfasına giriş yapılmalıdır. Giriş Yapmak için tıklayınız > https://www.egm.gov.tr/sayfalar/trafik_sorgulari.aspx
 • Açılan sayfada ilk olarak sorgulama yapacak kişiye ait istenilen kimlik bilgilerinin doldurulması gerekmekte, kimlik bilgileri doğru bir şekilde doldurulduğunda sorgulama ekranına geçiş sağlanacaktır,
 • Kimlik bilgileri ile sisteme giriş yaptıktan sonra hangi sorgulamayı yapacaksak onu seçebileceğimiz ekran karşımıza çıkar.

ARAÇ PLAKASINA YAZILAN CEZA SORGULAMASI YAPMAK İÇİN ;

 • Araç plakasına yazılan ceza sorgulaması yapılacaksa onun üzerini tıklıyorsunuz ve açılan sayfaya araç plakanızı ve ruhsatınızın sağ alt bölümünde bulunan Tescil Belge Seri ve No sunu birleşik olarak yazıyorsunuz ardından sorgula butonuna tıklayıp plakaya yazılan cezalara ulaşabiliyorsunuz.

  SÜRÜCÜ BELGESİNE, EHLİYETE YAZILAN CEZA SORGULAMASI YAPMAK İÇİN ;

 • Araç plakasına değil de sürücü belgesi başka bir deyişle ehliyete yazılan cezaları öğrenmek istiyorsanız o seçeneğin üzerini tıklıyorsunuz. Açılan sayfaya tekrardan Tc Kimlik Numaranızı , Nüfus Cüzdanı Harf serisini ve Nüfus cüzdanı Seri No yazarak sorgula butonuna tıklıyorsunuz.

 

TÜZEL KİŞİ, FİRMALARA VEYA ŞİRKETLERE YAZILAN TRAFİK CEZASI SORGULAMASI İÇİN ;

 • Eğer şahıslar için yazılan cezaları değil de firmalar yani tüzel kişiler için yazılan cezaları sorgulamak istiyorsanız onun seçeneğini tıklıyorsunuz ve ardından açılan sayfada tüzel kişiliğe ait vergi numarasını girerek sorgulama yapıyorsunuz.

  OTOPARKA ÇEKİLEN ARAÇ SORGULAMA

 • Otoparka çekilen araçla ilgili sorgulama yapmak için o seçeneği tıklıyor ve ardından aracınıza ait plakanızı yazarak sorgulama yapıyorsunuz.

 

Yukarıdaki sorgulamaları yaparak ,  trafik cezası sorgulama, trafik cezası öğrenme, araç cezası sorgulama, ehliyet ceza sorgulama, şifresiz trafik cezası sorgulama gibi işlemleri yapabilirsiniz.