EKMEKAĞACI (ARTOCARPUS INCISA) HAKKINDA BİLGİ


EKMEKAğACI (Artocarpus incisa) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, EKMEKAğACI (Artocarpus incisa) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, EKMEKAğACI (Artocarpus incisa) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, EKMEKAğACI (Artocarpus incisa) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, EKMEKAğACI (Artocarpus incisa) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Brotfruchtbaum (m), Fr. (Arbre (m) a pain, İng. Bread tree, breadfruit tree. Familyası: Dutgiller (Moraceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Tabiî olarak yetişmez.

Kalın gövdeli, 15-20 m boyunda, büyük meyveli, tek evcikli bir ağaç. Tropik, Asya adalarında (Sunda adalarında) yetişir. Ana vatanı da Pasifik adalarıdır. Yaprakları küçük ve düz kenarlıdır. Ananasa benzeyen meyveleri 1-2 kg ağırlıkta olabilir. Yenen kısım, çiçek ekseni ve çiçek örtü yapraklarıdır. Münferit meyveler fındıksıdır. Fakat çekirdek teşekkül etmez. Üremeleri vegetatiftir. Tohumla üreme olmaz. Her mevsimde mahsul verir.

Kullanıldığı yerler: Ekmek ağacı meyvesi nişasta bakımından zengindir. Yerli halkın başlıca gıdasını teşkil eder. Meyveleri beyaz etli ve biraz unludur. Haşlanarak ve pişirilerek yenilebildiği gibi ekmek yapmak için de kullanılır. Bu bakımdan tropik bölgeler için önemli bir bitkidir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi