Evde Yaşlı Bakana Maaş

Evinde yaşlı ve ya engelli bakıp da devletten bakım ücreti alamayanlar maalesef çok olmaktadır. Şimdi yeni kanunlara göre engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara, evde bakım aylığı ödeniyor. Yeni yılda yaşlı ve engelli bakım ücreti 1.000 lira olarak belirlendi. Bakıma muhtaç kişinin akraba ve birinci dereceden kişilerin… Detay »

Esnaflara İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı kapsamı genişliyor. İşsizlik maaşından yararlanması gerekenler daha bulunmaktadır. Yeni düzenlemeye göre, işten çıkarılanlara yönelik ödenen işsizlik maaşını artık esnaflar da alabilecek. Esnaflarda zoraki durumlarda dükkanını veya işletmesini iflas yoluyla kapatması halinde artık esnaflarında işsizlik maaşı almaya hak kazanacak. Esnafa işsizlik maaşı verilmesinin yanı sıra düşük faizli kredi çalışmasının da kapsamının genişleyeceği belirtiliyor. Esnafın… Detay »

2017 Yılı Asgari Ücret Zammı

Yeni yılda çalışanlara bir müjde daha geldi. Yeni yıl da tüm çalışanlar zam alacak. Halen net 1.300 lira olan asgari ücret, yeni yılda artıyor. Böylece 6.5 milyon asgari ücretlinin geliri artacak. Asgari ücretteki artış, çalışanların maaşına eklenen asgari geçim indirimini de yükseltecek. Yeni asgari ücretin belirlenmesi için geri sayım başladı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden… Detay »

İşsizlik Maaşına Yapılacak Zam

Asgari ücretle birlikte işsizlik maaşı da artacak. Halen en yüksek bin 317 lira olan maaş, bin 621 liraya kadar çıkabilecek. Kesin rakam 1 Ocak’ta ortaya çıkacak. Konuyla ilgili; Türk-İş, işveren kesimi ve devletin farklı teklifleri bulunuyor. İlgili görüşmeler, 6 Aralık’ta başlayacak. Yılsonuna kadar devam etmesi beklenen pazarlıklar sonunda, 2017 yılında geçerli olacak asgari ücret ortaya… Detay »

Stajyer Öğrenci Maaşlarına Zam

Eğitim alanını düzenleyen yasa ile aday çırak ve çırakların yanı sıra staj yapan mesleki ve teknik okul öğrencilerine de işletmeler tarafından ücret ödenecek. Bu kişilere, 20 ve daha fazla personel çalıştıran iş yerlerinde asgari ücretin net tutarının yüzde 30’undan, 20’den az personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin… Detay »

2017 Çiftçi Tarım Destekleri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bakanlığının 2017 yılı bütçesinin 19,5 milyar lira olarak öngörüldüğünü bunun 12 milyar 838 milyon lirasının çiftçi ve üreticiye destek olarak dağıtılacağını belirtti. Çelik, 2017’de ilk yerli anaç tavuğu da piyasaya süreceklerini, böylece tamamen yerli ve milli üretime geçileceğini de söyledi. Türkiye’de her yıl 400 bin buzağının çeşitli nedenlerden… Detay »

Sebze Meyvelere Künye Uygulaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yeni Hal Kayıt Sistemi ile sebze ve meyvelerin künyesi olacağını belirterek, “Artık hiçbir satıcı her domatesi Ayaş domatesi diye satamayacak veya her portakala Finike portakalı diyemeyecek” dedi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Antalya Rixos Downtown Otel’de düzenlenen Hal Kayıt Sistemi Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Bakan Yazıcı, yaklaşık 75-80 milyar liralık… Detay »

Dadı Bakıcı Desteği

Çalışan kadına destek, çalışan annelere katkı olması amacıyla bakıcı desteği verileceğine ilişkin haberler anneleri sevindirdi. SGK’ nın annelere bakıcı yardımı adı altında 1000 TL ödemesi haberi gündeme oturdu. Peki, bu yardım tüm çalışan anneleri kaypıyor mu, hangi şartlarda bakıcı parası ödenecek, bakıcı parası almak için nasıl ve nereye başvurulacak? Bu sorular çalışan annelerin aklına takılanlardan… Detay »

Otomatik Ödeme Talimatlarına Faiz

TBM Onursal Başkanı Ağaoğlu, elektrik, su, doğalgaz, telefon, kira gibi faturalarını “otomatik ödeme talimatı” ile kredi kartından ödeyen tüketicilere faiz yansıtılmaya başlandığı yönünde kendilerine şikâyetler geldiğini belirterek, ekstresinde bununla ilgili ayrıntı gören tüketicilerin itiraz edebileceğini söyledi. Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, yaptığı açıklamada, ülkede milyonlarca kredi kartı kullanıldığını, birçok tüketicinin bu kartlara… Detay »

Kadın Girişimcilere Sağlanan Destekler

Türkiye ekonomisindeki güçleri her geçen gün artan kadın girişimcilere her gün yeni fırsat kapıları aralanıyor. Bu kapsamda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, FMV Işık Üniversitesi, 22 banka ve KAGİDER, kadın girişimciler için ‘Pusula- Online Girişimcilik Atölyesi’ni hayata geçirdi. Online eğitip finans ve satış kanallarını girişimcilerle buluşturacak proje uzun vadede 10 bin kadına ulaşmayı hedefliyor. Program… Detay »