Kar Nedeniyle Evden Çalışanlar

Yoğun kar ulaşımı zorlaştırınca evden çalışmak zorunda kalanlar, bunu mail, mesaj ya da telefon görüşmesi ile ispatlayarak mesaiden saydırabilir. 4857 sayılı kanuna eklenen ‘uzaktan çalışma’ ifadesi buna imkân sağlıyor. İstanbul başta olmak üzere özellikle büyük şehirlerde çalışanlardan imkânı olanların bir kısmı, yoğun kar yağışı ulaşımı çok zorlaştırınca işlerini evden halletmek zorunda kaldı. Özellikle sigorta, bankacılık,… Detay »

Yatırım Yapanlara Türk Vatandaşlığı Şartları

Türk vatandaşı olmak isteyenlere yeni bir çözüm geldi. Resmi gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Türk vatandaşlığı kanunu uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmeliğe göre; – En az 1 milyon dolar tutarında  taşınmazı üç yıl satılmaması şerhiyle satın alan, – En az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan, – En az 3 milyon dolar tutarında mevduatı… Detay »

Bebek Bakan Büyükanneye Maaş

Çalışan ailelerin çocuklarına çoğunlukla ya anneanne ya da babaanneler bakmaktadır. Devlet torun bakan büyükanneye bebek bakım parası verilmesine ilişkin proje oluşturmaktadır. İlk etapta bakım parasını bin ailede uygulanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İstanbul Sanayi Odası’yla (İSO) gerçekleştirilen pilot projeye ilişkin protokolü ay sonuna kadar hazırlayacaklarını belirterek, büyükannelere verilecek destek miktarının ise henüz… Detay »

2017 Asgari Ücret Artışı

Asgari ücret ile çalışanların merakla beklediği gün geldi. Yaklaşık 6,5 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri tamamlandı. Yeni yılın tamamı için belirlenen rakamlara göre asgari ücret 2017 yılında, 2016’ya göre yüzde 8 artarak net bin 404 TL olarak belirlendi. Brüt bin 777 lira olan asgari ücretin işverene maliyeti ise 2 bin 88 lira oldu.… Detay »

2017 Yılı Asgari Ücret Tutarı

2016 yılında asgari ücret 1.300 TL idi. 2017 yılında asgari ücret artacak mı yoksa böyle mi kalacak sorularına artık cevap geldi. Asgari Ücret Belirleme Komisyonu üçüncü toplantısını yaptı. Toplantının ardından ise ağır,orta ve hafif işlerde çalışan bir işçinin net maaşına ilişkin rakamları komisyon ile paylaştı. Toplantıda, TÜİK temsilcileri bir işçinin aylık net yaşam maliyeti “ağır”… Detay »

2017 Ehliyet ve Pasaport Bedelleri

2017 yılı ehliyet ve pasaport bedelleri belli oldu. 2017 yılı ehliyet beledi 117 TL pasaport bedeli ise 94 TL olarak belirlendi. Motorlu araç trafik tescil belgesi ise 88 TL olarak alınacak. Kayıp cezaları fiyatları ise şöyle sıralandı. Değiştirme nedeniyle verilen TC kimlik kartları için 16 TL, eğer kayıp nedeniyle düzenleniyorsa 32 TL bedel öngörülüyor. Gelecek… Detay »

Evde Yaşlı Bakana Maaş

Evinde yaşlı ve ya engelli bakıp da devletten bakım ücreti alamayanlar maalesef çok olmaktadır. Şimdi yeni kanunlara göre engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara, evde bakım aylığı ödeniyor. Yeni yılda yaşlı ve engelli bakım ücreti 1.000 lira olarak belirlendi. Bakıma muhtaç kişinin akraba ve birinci dereceden kişilerin… Detay »

Esnaflara İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı kapsamı genişliyor. İşsizlik maaşından yararlanması gerekenler daha bulunmaktadır. Yeni düzenlemeye göre, işten çıkarılanlara yönelik ödenen işsizlik maaşını artık esnaflar da alabilecek. Esnaflarda zoraki durumlarda dükkanını veya işletmesini iflas yoluyla kapatması halinde artık esnaflarında işsizlik maaşı almaya hak kazanacak. Esnafa işsizlik maaşı verilmesinin yanı sıra düşük faizli kredi çalışmasının da kapsamının genişleyeceği belirtiliyor. Esnafın… Detay »

2017 Yılı Asgari Ücret Zammı

Yeni yılda çalışanlara bir müjde daha geldi. Yeni yıl da tüm çalışanlar zam alacak. Halen net 1.300 lira olan asgari ücret, yeni yılda artıyor. Böylece 6.5 milyon asgari ücretlinin geliri artacak. Asgari ücretteki artış, çalışanların maaşına eklenen asgari geçim indirimini de yükseltecek. Yeni asgari ücretin belirlenmesi için geri sayım başladı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden… Detay »

İşsizlik Maaşına Yapılacak Zam

Asgari ücretle birlikte işsizlik maaşı da artacak. Halen en yüksek bin 317 lira olan maaş, bin 621 liraya kadar çıkabilecek. Kesin rakam 1 Ocak’ta ortaya çıkacak. Konuyla ilgili; Türk-İş, işveren kesimi ve devletin farklı teklifleri bulunuyor. İlgili görüşmeler, 6 Aralık’ta başlayacak. Yılsonuna kadar devam etmesi beklenen pazarlıklar sonunda, 2017 yılında geçerli olacak asgari ücret ortaya… Detay »