Category Archives: Madenler

Madenler ve madencilik

Dünyanın En Pahalı Elması

813 karatlık elmas bir şirket tarafından 63 milyon dolara satıldı. ‘The Constellation’ adlı elmas Kasım 2015’te Botswana’daki bir madenden çıkarıldı. Dubai merkezli Nemesis International DMCC şirketi, dünyanın en pahalı elmasına 63 milyon dolar ödedi. Şirket diğer en pahalı elması da satışa sunmuştur. Fortune Turkey’in haberine göre rekor satış sonrası gözler gelecek hafta açık artırmaya çıkacak… Devamını Oku »

Altın Fiyatlarındaki Yükseliş

ALTININ DEĞERİ FIRLADI Doların değer kaybetmesiyle altın fiyatları fırladı. Altın fiyatları, dolardaki gerileme ve küresel hisse senetlerindeki düşüşten bulduğu destekle beraber 15 ayın zirvesine yaklaşarak neredeyse 1,300 dolar oldu. Spot altının ons fiyatı Cuma günü 1,296.11 dolara kadar yükselmesinin ardından bugün 1,292.27 dolardan işlem gördü.  

EN YÜKSEK ALTIN FİYATI

Mart ayında altın rekor kırmaya devam ediyor. Altının gram fiyatı, 119,50 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Dolar kurundaki sakin seyre karşın altının ons fiyatındaki yükseliş eğiliminin devam etmesi, altının gram fiyatının tarihi zirvesini 119,50 liraya taşımasına neden oldu. Dün güne 116,68 lira seviyesinden başlayan altının gram fiyatı, uluslararası piyasada altının ons fiyatındaki… Devamını Oku »

Türkiye gümüş madeni haritası

Türkiye gümüş yatakları haritasında Türkiye gümüş rezervleri, gümüş çıkartılan yerler, gümüş madenleri, gümüş yatakları, gümüş bulunan yerleri görebilirsiniz. Haritanın büyük hali için tıklayınız > http://www.etoplum.com/yukleme/altin-gumus-haritasi.jpg

Türkiye altın yatakları haritası

Türkiye altın yatakları haritasında Türkiye altın rezervleri, altın çıkartılan yerler, altın madenleri, altın yatakları, altın bulunan yerleri görebilirsiniz. Haritanın büyük hali için tıklayınız > http://www.etoplum.com/yukleme/altin-gumus-haritasi.jpg

JEOTERMAL ENERJİ madeni kullanım alanları hakkında bilgi

JEOTERMAL  ENERJİ Jeotermal akışkan önemli ölçüde elektrik ve ısı enerjisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, tropikal bitki ve balık yetiştirilmesinde, hayvan çiftliklerinin ve cadde ve havaalanı pistlerinin ısıtılmasında, yüzme havuzu, termal tedavi merkezleri ve diğer turistik tesislerde kullanılmaktadır. Bunların yanında yiyeceklerin kurutulması ve sterilizasyonunda, konservecilikte, kerestecilik ve ağaç kaplama sanayinde,kağıt ve dokuma endüstrisinde ağartma maddesi olarak, derilerin… Devamını Oku »

Mika madeni kullanım alanları hakkında bilgi

MİKA Mikalar çok geniş alanda kullanılmaktadır. Kullanıldıkları endüstrilere  göre sıralayacak olursak; Elektrik – elektronik sanayi; En önemli uygulama alanları telefon santralleri, dinamo ce motor gibi yüksek voltaj indüksiyon aletlerinin yapımı, vakum tüpleri ve kapasitör imalatıdır. Boya sanayi; emülsiyon ve sentetik boyalar, korozyona karşı kullanılan boyalar, alüminyum boyalar, dahili ve harici boyaların imalinde kullanılmaktadır. Plastik endüstrisinde … Devamını Oku »

Lityum madeni kullanım alanları hakkında bilgi

LİTYUM Lityum tüketimini üç gurupta incelemek gerekir: 1- Cevher ve konsantre cevher 2- Metalik lityum 3- Lityum bileşikleri Lityum cevheri ve konsantresi, en çok; cam, seramik ve porselen emayesi alanında kullanılır. Petalit, lepidolit ve ambilojenitin kullanılabilmesi için herhangi bir ön zenginleştirme gerekmez. Spodumen ise, içindeki demir nedeniyle, bir ön zengileştirmeden geçmek zorundadır. Lityum, cam üretiminin… Devamını Oku »

Zirkonyum Hafniyum madeni kullanım alanları hakkında bilgi

ZİRKONYUM  ve  HAFNİYUM Zirkon, kum halinde, öğütülmüş ürün (-200, -300 Mesh ve benzeri) veya 1.5-10 mikron kadar küçültülmüş toz olarak kullanılır. Refrakterler hala en büyük kullanım alanıdır. Bunu seramik, döküm sanayii ve aşındırma uygulamaları izlemektedir. Zirkonun kaplama döküm, cam refrakterler ve TV/katot ışını tüplerinde kullanılması gelişirken kimyasallarda ve duraylı zirkonyalarda kullanımı da ilerleme göstermekedir. Metal… Devamını Oku »