Kategori İçeriği: Madenler

Madenler ve madencilik

Dünyanın En Pahalı Elması

08/12/2021

813 karatlık elmas bir şirket tarafından 63 milyon dolara satıldı. ‘The Constellation’ adlı elmas Kasım 2015’te Botswana’daki bir madenden çıkarıldı. Dubai merkezli Nemesis International DMCC şirketi, dünyanın en pahalı elmasına 63 milyon dolar ödedi. Şirket diğer en pahalı elması da satışa sunmuştur. Fortune Turkey’in haberine göre rekor satış sonrası gözler gelecek hafta açık artırmaya çıkacak… Devamını Oku »

Altın Fiyatlarındaki Yükseliş

08/12/2021

ALTININ DEĞERİ FIRLADI Doların değer kaybetmesiyle altın fiyatları fırladı. Altın fiyatları, dolardaki gerileme ve küresel hisse senetlerindeki düşüşten bulduğu destekle beraber 15 ayın zirvesine yaklaşarak neredeyse 1,300 dolar oldu. Spot altının ons fiyatı Cuma günü 1,296.11 dolara kadar yükselmesinin ardından bugün 1,292.27 dolardan işlem gördü.  

EN YÜKSEK ALTIN FİYATI

08/12/2021

Mart ayında altın rekor kırmaya devam ediyor. Altının gram fiyatı, 119,50 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Dolar kurundaki sakin seyre karşın altının ons fiyatındaki yükseliş eğiliminin devam etmesi, altının gram fiyatının tarihi zirvesini 119,50 liraya taşımasına neden oldu. Dün güne 116,68 lira seviyesinden başlayan altının gram fiyatı, uluslararası piyasada altının ons fiyatındaki… Devamını Oku »

Türkiye gümüş madeni haritası

08/12/2021

Türkiye gümüş yatakları haritasında Türkiye gümüş rezervleri, gümüş çıkartılan yerler, gümüş madenleri, gümüş yatakları, gümüş bulunan yerleri görebilirsiniz. Haritanın büyük hali için tıklayınız > http://www.etoplum.com/yukleme/altin-gumus-haritasi.jpg

Türkiye altın yatakları haritası

08/12/2021

Türkiye altın yatakları haritasında Türkiye altın rezervleri, altın çıkartılan yerler, altın madenleri, altın yatakları, altın bulunan yerleri görebilirsiniz. Haritanın büyük hali için tıklayınız > http://www.etoplum.com/yukleme/altin-gumus-haritasi.jpg

Nükleer enerji kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

NÜKLEER  ENERJİ  HAMMADDELERİ Nükleer  enerji  hammaddesi olan  uranyum  ve  toryum  esas  olarak  nükleer  reaktörlerde  elektrik  enerjisi  elde  etmek  için  yakıt  olarak  kullanılmaktadır.

JEOTERMAL ENERJİ madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

JEOTERMAL  ENERJİ Jeotermal akışkan önemli ölçüde elektrik ve ısı enerjisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, tropikal bitki ve balık yetiştirilmesinde, hayvan çiftliklerinin ve cadde ve havaalanı pistlerinin ısıtılmasında, yüzme havuzu, termal tedavi merkezleri ve diğer turistik tesislerde kullanılmaktadır. Bunların yanında yiyeceklerin kurutulması ve sterilizasyonunda, konservecilikte, kerestecilik ve ağaç kaplama sanayinde,kağıt ve dokuma endüstrisinde ağartma maddesi olarak, derilerin… Devamını Oku »

Mika madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

MİKA Mikalar çok geniş alanda kullanılmaktadır. Kullanıldıkları endüstrilere  göre sıralayacak olursak; Elektrik – elektronik sanayi; En önemli uygulama alanları telefon santralleri, dinamo ce motor gibi yüksek voltaj indüksiyon aletlerinin yapımı, vakum tüpleri ve kapasitör imalatıdır. Boya sanayi; emülsiyon ve sentetik boyalar, korozyona karşı kullanılan boyalar, alüminyum boyalar, dahili ve harici boyaların imalinde kullanılmaktadır. Plastik endüstrisinde … Devamını Oku »

Lityum madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

LİTYUM Lityum tüketimini üç gurupta incelemek gerekir: 1- Cevher ve konsantre cevher 2- Metalik lityum 3- Lityum bileşikleri Lityum cevheri ve konsantresi, en çok; cam, seramik ve porselen emayesi alanında kullanılır. Petalit, lepidolit ve ambilojenitin kullanılabilmesi için herhangi bir ön zenginleştirme gerekmez. Spodumen ise, içindeki demir nedeniyle, bir ön zengileştirmeden geçmek zorundadır. Lityum, cam üretiminin… Devamını Oku »

Zirkonyum Hafniyum madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

ZİRKONYUM  ve  HAFNİYUM Zirkon, kum halinde, öğütülmüş ürün (-200, -300 Mesh ve benzeri) veya 1.5-10 mikron kadar küçültülmüş toz olarak kullanılır. Refrakterler hala en büyük kullanım alanıdır. Bunu seramik, döküm sanayii ve aşındırma uygulamaları izlemektedir. Zirkonun kaplama döküm, cam refrakterler ve TV/katot ışını tüplerinde kullanılması gelişirken kimyasallarda ve duraylı zirkonyalarda kullanımı da ilerleme göstermekedir. Metal… Devamını Oku »

Titanyum madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

TİTANYUM Titanyum kullanımını iki ayrı bölümde değerlendirmek gerekir:  A- Metal ve alaşımları  B- Oksit ve diğer bileşikleri Metalik titanyum üstün fiziksel ve kimyasal özellikler gösterir. Bu nedenle; uzay aracı, uçak ve füze yapımında yeri doldurulamaz bir metaldir. Yüksek hız, titreşim ve yüksek ısının söz konusu olduğu araç kısımlarında, motor türbin kanatlarında ve benzeri aşırı yüklenen… Devamını Oku »

Asbest madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

ASBEST Asbest minerali, lifsi yapısından dolayı çimento ürünlerine katıldığında beton içindeki çelik kafese benzer şekilde özel bağlayıcılık niteliğine sahiptir ve bu nedenle betonun mukavemetini artırmaktadır. Elektriğe ve ısıya karşı yalıtkanlığı, diğer yandan ateşe dayanıklılığı asbestin tüketim alanlarını belirleyen başlıca teknolojik özellikleridir. Bütün bu özelliklerinden dolayı asbest, 3000 den fazla endüstriyel ürünün yapımında kullanılmaktadır. Basınca dayanıklı… Devamını Oku »

Kıymetli Taşların kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

KIYMETLİ TAŞLAR Mücevher taşları her şeyden önce süs malzemesi olarak, küçük heykelciklerin yapımında ve diğer sanatsal yapıtlarda ve sergilemek  maksadıyla kolleksiyonculukta kullanılır. Düşük kaliteli elmaslar endüstriyel uygulamalarda kullanılabilir. Son derece kıymetli oluşunun yanında endüstriyel amaçla kullanımı çok önemli miktarlara ulaşmaktadır. Sertlik derecesinin 10 oluşu, yani  dünyanın en sert malzemesi oluşu ona ayrıca bu avantajı sağlamıştır.… Devamını Oku »

Florit madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

FLORİT %  97’den daha çok kalsiyum florür ihtiva eden fluorit, asit sanayiinde hidrofluorikasit üretiminde kullanılır. Muhtevası % 85-95 CaF2 olan fluorit seramik, cam ve emaye üretiminde kullanılır. CaF2 içeriği %  60-85 olan fluorit ise çelik endüstrisinde akışkanlığı artırıcı madde olarak kullanılmaktadır. Fluorit başlıca demir-çelik sanayiinde, alüminyum sanayiinde, kimya sanayiinde (HF asit ve türevleri yapımında) ve… Devamını Oku »

Bentonit madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

BENTONİT Çok geniş bir kullanım alanı olan bentonit başlıca aşağıdaki işlevleri için tüketilir. -Sondajlarda sondaj çamurunu ağdalaşıp kırıntıların yukarı çıkmasını sağlar, su kaçaklarını önler; -Döküm kumu bağlayıcısı olarak kalıpların hazırlanmasında (1600 °C’ye kadar dayanmaktadır); -Demir tozlarının peletlenmesinde; -İnşaat mühendisliğinde temel ve baraj yapılarında su ve sıvı sızdırmazlığı elde etmede, -Hayvan yemi yapımında; -Yemeklik sıvı yağların… Devamını Oku »

Diatomit madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

DİATOMİT Diatomit ürünleri sanayide birçok işlemlerde ara ve yardımcı malzeme olarak kullanılmaktadır. Başlıca tüketim alanları önem sırasına göre şöyle sıralanabilir : – Filtre-Yardımcı malzemesi (süzme), – Dolgu malzemesi, – Izolasyon malzemesi (ısı, ses, elektrik), – Absorbent, – Aşındırıcı ve yüzey temizleyici, – Katalizör taşıyıcı, – Hafif yapı malzemesi, refrakter imalatı, – Birçok kimyasal maddelerin üretiminde… Devamını Oku »

Zeolit madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

ZEOLİT Zeolitlerin endüstriyel alanlarda kullanılabildiği 1940’lı yıllarda ortaya konulmasına rağmen tali mineral olarak volkanik kayaçların boşluk ve çatlaklarında bulunduğunun bilinmesi kullanımlarını sınırlamıştır. Ancak 1950’li yıllardan sonra denizel ve gölsel tüflerin de zeolit içerdiklerinin saptanmasıyla, doğal zeolitlerin kullanım alanları hızla genişlemiştir. Zeolitlerin başlıca fiziksel ve kimyasal özellikleri olan; iyon değişikliği yapabilme adsorbsiyon ve buna bağlı moleküler… Devamını Oku »

Talk madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

TALK Talk; seramikte, boya yapımında, çatı kaplamasında, haşarat ilacı üretiminde, kauçuk ve kağıt sanayinde, kozmetik ve farmakolojide, asfalt dolgu maddesi yapımında, hayvan yemi ve gübre üretiminde kullanılır. Kullanım amacına göre, yumuşaklığı, yağ absorbsiyonu, nem oranı, erime noktası, özgül ağırlığı, ısı ve elektrik iletkenliği ve kimyasal analiz önemlidir. 1. Seramik Sanayinde: Talkın ısı ile genleşme özelliğinin… Devamını Oku »

Barit madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

BARİT Öğütülmüş baritin en önemli kullanım alanı sondaj sektörüdür.  Dünya barit üretiminin %  85-90’ı bu sektörde kullanılmaktadır. Baritin yoğunluğunun yüksek olması, aşındırıcılığının düşük olması, yüksek basınç ve ısıya karşı stabil olması, manyetik özelliğinin olmaması, çeşitli kaynaklardan kolay ve uygun maliyetle elde edilebilmesi sondaj sektöründe yaygın olarak tüketilmesini sağlamaktadır. Cam endüstrisinde değişik baryum bileşikleri kullanılmaktadır. Özellikle… Devamını Oku »

Grafit madeni kullanım alanları hakkında bilgi

08/12/2021

GRAFİT Doğal grafit tek başına veya diğer bazı malzemelerle karıştırılıp, şekillendirilerek, sayılamayacak kadar çok geniş alanlarda kullanılmaktadır. Yağlayıcı olarak, elektrik sanayinde, dökümcülükte, boyacılıkta, elektronik malzeme yapımında, izole tesislerinde, motorlarda, kurşun kalem yapımında ve daha birçok alanda grafitten yararlanır. En önemli kullanım alanı ise, çelik sanayi ve elektro metalurji sanayi’dir. Grafitin kullanım alanına göre, genellikle şekli… Devamını Oku »