ELDIVEN HAKKINDA BİLGİ


ELDiVEN HAKKINDA BİLGİ NEDİR, ELDiVEN HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, ELDiVEN HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, ELDiVEN HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, ELDiVEN HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Handschuh (-e pl) (m) Fr. Les gants (m.pl.), İng. Gloves. Elleri soğuktan, sıcaktan, zararlı şeylerden korumak için veya başka maksatlarla giyilen deri, kumaş, örgü ve süngerden yapılan el giyeceği, ellik.

Eldivenin kaynağının İran olduğu söylenir. Yedinci yüzyılda eldiven, lüks eşyalar arasına girmiş, bilhassa imparatorların kullandığı inci ile işlenmiş, mücevherlerle süslenmiş olanları dikkat çekmiştir. Yalnız bunlar baş parmağı ayrı, dört parmağı aynı yere sokulan eldiven şeklindeydiler. Ayrı parmaklı eldivenler ise, 12. yüzyılda yaygınlaşmıştı. Bunlarda umumiyetle işleme hâkim olup, kimisi kürklü, kimisi ipekli işlenmiştir. Yaptıkları işlere göre bâzı insanlar köpek ve geyik derisinden eldiven, soylu kişiler ise ipek ve kadife eldiven kullanmışlardır. On altıncı yüzyılda ise ipek, sırma, gümüş işlemeli, parmaktaki yüzükleri belli edecek şekilde delikli olanlar moda olmuştur.

Türklerin bulunduğu yörelerin soğuk olması sebebiyle eldiven, onlar tarafından, çok eski zamanlardan beri kullanılmaktaydı. Kuzu postu ve yün örgü olarak yapılanların pekçok çeşidi vardı. Renkli renkli, işlemeli olanları, kabarık tüylüleri günümüzde bilhassa, Doğu Anadolu köy ve kasabalarında çok kullanılmaktadır. Anadolu köylüleri eldivene “elcik, ellik, eleçek, elçimek” adlarını da verirlerdi.

Eldiven soğuktan korunmanın yanında, boksta, ev ve endüstri işlerinde çok kullanılmaktadır. Boks müsâbaka ve idmanlarında kullanılan eldivenler başka başkadır. Cerrâhîde kullanılanlar ameliyat ve diğer tıbbî işlerde kullanılır. Ayrıca ev hanımları tarafından günlük işlerde kullanılanları da vardır.

Eldivenler; yün, ipek, naylon, deri ve kauçuktan yapılır. Deriler; kuzu, oğlak, koyun derileri veya güderileştirilmiş alageyik, köpek ile dağ keçisi derileridir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi