ELEKTRIK MAKINALARI HAKKINDA BİLGİ


ELEKTRiK MAKiNALARI HAKKINDA BİLGİ NEDİR, ELEKTRiK MAKiNALARI HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, ELEKTRiK MAKiNALARI HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, ELEKTRiK MAKiNALARI HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, ELEKTRiK MAKiNALARI HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Elektrische Maschienen (pl.), Fr. Machine électrique, İng. Electric machines. Elektrik enerjisiyle çalışan veya elektrik enerjisi üreten makina. Elektrik makinalarını, çalıştığı akıma göre sınıflandırıp, sonra her kısımda olanları tasnif etmek mümkündür. Elektrik makinaları, çalışma akımına göre “doğru akım” ve “alternatif akım” makinaları diye ikiye ayrılır. Doğru akım makinaları kısaca:

A- Doğru akım dinamoları: a) Seri dinamolar, b) Paralel dinamolar, c) Seri-paralel bileşik dinamolar.

B- Doğru akım motorları: a) Seri motorlar, b) Paralel motorlar, c) Seri-paralel bileşik motorlar, şeklinde sınıflandırılır.

Alternatif akım makinaları da kısaca:

A- Transformatörler,

B- İndüksiyon motorları,

C- Senkron makinaları: a) Senkron motorlar, b-Alternatörler,

D- Kollektörlü alternatif akım makinaları,

E- Doğrultmaçlar,

şeklinde sınıflandırılabilir. Alternatif akımla kullanılan makinaların bir fazlı ve çok fazlı çeşitleri yanında, çok özel maksatlarla yapılan motor veya alternatörleri vardır. Hem doğru hem alternatif akımda kullanılan motorlara ise üniversal motorlar denir (el matkabı gibi).

Kaynak Rehber Ansiklopedisi