Emekli Sandığı Açıktan Emeklilik


Soru

Emekli Sandığına tabi 15 yıl hizmetim varken istifa ederek görevden ayrıldım. Açıktan emekli olabilir miyim?

Cevap

15 yıl hizmetinize karşılık 61 yaşınızı doldurmanız şartı ile müracaatınız halinde emekli olabilirsiniz. YASAL DAYANAK : 5434 sayılı Kanunun 39/D maddesi

Soru

Emekli Sandığına tabi olarak hizmetlerimi doldurdum. Fakat yaşımı doldurmadan istifa ederek görevden ayrıldım. Emekli olmak için ne yapmam gerekir?

Cevap

Yaşınızı doldurduğunuz tarihten sonra Kurumumuza müracaat etmeniz halinde, müracaat tarihini takip eden ay başından itibaren aylık bağlanır. Görevinizden ayrıldıktan sonra SSK veya BAĞ-KUR kapsamında görev yapmanız halinde durumunuz 2829 sayılı Kanuna göre incelenecektir. YASAL DAYANAK : 5434 sayılı Kanunun geçici 205. maddesi 2829 sayılı Kanunun 8-12. maddesi