ENGINAR (CYNARA SCOLYMUS) HAKKINDA BİLGİ


ENGiNAR (Cynara scolymus) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, ENGiNAR (Cynara scolymus) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, ENGiNAR (Cynara scolymus) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, ENGiNAR (Cynara scolymus) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, ENGiNAR (Cynara scolymus) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Artischocke (f), Fr. Artichaut (m), İng. Artichoke. Familyası: Bileşikgiller (Compositae). Türkiye’de yetiştiği yerler:Marmara ve Ege bölgesinde bahçelerde yetiştirilir.

Haziran-temmuz ayları arasında, mavi-mor renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitki. Killi, kumlu ve rutubetli topraklarda yetiştirilir. Gövdeleri dik, kuvvetli, sert ve boyuna olukludur. Yaprakları sapsız, büyük, uzun-oval ve parçalıdır. Çiçekler üst yaprakların koltuğundan çıkan, uzun sapların ucunda büyük başçıklar halinde toplanmıştır. Çiçek tablası etlidir. Hepsi tüp şeklinde olan çiçekleri ve bunların aralarında bulunan tüyleri taşır.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin sebze olarak kullanılan kısmı, çiçek tablası ile tâze dip yaprakları ve kökleridir. Yapraklar ve kökte eynarın isimli acı bir madde, inulin, tanen ve filavon bünyesinde bir glikozit vardır. Tâze yaprak ve köklerinden yapılan hulâsa ve tâze yapraklardan hazırlanan çay, safra çoğaltıcı ve idrar arttırıcı olarak karaciğer hastalıklarında kullanılır. Kanda kolesterini azaltır. Ateş düşürücü ve iştah açıcı tesirleri vardır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi