ERKEK EĞRELTİOTU (DRYOPTERIS FILIXMAS) HAKKINDA BİLGİ


ERKEK EĞRELTİOTU (Dryopteris filixmas) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, ERKEK EĞRELTİOTU (Dryopteris filixmas) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, ERKEK EĞRELTİOTU (Dryopteris filixmas) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, ERKEK EĞRELTİOTU (Dryopteris filixmas) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, ERKEK EĞRELTİOTU (Dryopteris filixmas) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Farnkraut (n), Fr. Fougere (f), male, İng. Male fern. Familyası: Eğreltiotugiller (Polypodiaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Doğu Karadeniz, Marmara bölgesi.

Mutedil bölgelerin rutubetli yerlerinde, orman altlarında, kayalar arasında yetişen 50-70 cm boylarında, çok senelik, otsu bir bitki. Toprak altı gövdesi 10-40 cm uzunluğunda olup, dış kısmı eski yaprak izleri veya kâideleri ile kaplıdır. Alt tarafında siyah renkli, ince kökler taşır. İlkbaharda rizom gövdesinin ucundan kendi üzerine sarılmış olan genç yapraklar çıkar. Yapraklar gelişince açılır. Yapraklar uzun saplı olup sapın kâidesi şişkindir. Yaprakların alt yüzlerinde spor keseleri vardır.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısmı kökleri ve yapraklarıdır. Kökleri sonbaharda toplanıp, birkaç gün, havada sonra hafif ısıda kurutulur. Özel bir kokusu, tatlımsı ve kekremsi bir tadı vardır. Bileşiminde uçucu ve sâbit yağlarla, reçine, nişasta ve etkin madde filisin vardır.

Barsak parazitlerine karşı çok eski târihlerden beri kullanılmaktadır. Toz veya hulasa hâlinde alınır. Müshil olarak yağı ilâçlarla verilmemelidir. Zîrâ yağlar, ilâçtaki toksin maddelerin yayılmasını kolaylaştırarak şiddetli zehirlenmelere sebeb olabilir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi