Tag Archives: Mağaralar

Dünyadaki en büyük derin ve uzun mağaralar

Dünyanın en büyük en uzun en derin mağraları hakkındaki bilgiler şöyledir; Ekim 2004’te “Derinliğin Çağrısı” projesinden bir ekibin Krubera’daki 1,9 kilometrelik inişiyle, burası dünyanın en derin mağarası olarak belirlendi. Peki, dünyanın en uzun mağarası hangisi? Kentucky (ABD) eyaletinin orta kesimindeki Mamut Mağarası. Kireçtaşı oluşumlu mağaranın toplam uzunluğu henüz bilinmemekle birlikte, 560 kilometrelik bölümünün haritası çıkarılmış… Devamını Oku »

Ankara Tuluntaş Mağarası

Ankara`ya 15 km. uzaklıkta Gölbaşı ilçesindedir. İncek, Hacılar ve Tuluntaş köyleri arasındaki Karayatak Tepe mevkiinde bulunmaktadır. Uzunluğu 5 km., genişliği 1-1.5 km., yüksekliği 30-40 m. olan büyük bir kireç taşı bloğunun içinde, kimyasal erimeler sonucunda oluşan mağarada görülmeye değer dikit, sarkıt ve sütunlar bulunmaktadır. Kaynak: Ankara.Gov.Tr

Ankara Bizans Dönemi Mağaraları

Güdül ilçesi, Kirmir Çayı kenarında İnönü mevkiinde bulunmaktadır. Bu tarihi yerüstü mağaralarının Bizanslılar döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. Dağın içini oymak suretiyle yapılan bu mağaralarda, merdivenlerle kat kat yukarılara çıkılmaktadır. İç Anadolu`daki Ürgüp-Göreme mağaralarına benzerlik göstermektedir. Aynı zamanda burası, merkezi bir yerdeki kilisesi ile bir köy topluluğunu andırmaktadır. Kirmir Çayı?nın zamanla altını oyduğu dağın parçalanmasıyla yukarı… Devamını Oku »