Tag Archives: tüm madenler

JEOTERMAL ENERJİ madeni kullanım alanları hakkında bilgi

JEOTERMAL  ENERJİ Jeotermal akışkan önemli ölçüde elektrik ve ısı enerjisi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, tropikal bitki ve balık yetiştirilmesinde, hayvan çiftliklerinin ve cadde ve havaalanı pistlerinin ısıtılmasında, yüzme havuzu, termal tedavi merkezleri ve diğer turistik tesislerde kullanılmaktadır. Bunların yanında yiyeceklerin kurutulması ve sterilizasyonunda, konservecilikte, kerestecilik ve ağaç kaplama sanayinde,kağıt ve dokuma endüstrisinde ağartma maddesi olarak, derilerin… Devamını Oku »

Mika madeni kullanım alanları hakkında bilgi

MİKA Mikalar çok geniş alanda kullanılmaktadır. Kullanıldıkları endüstrilere  göre sıralayacak olursak; Elektrik – elektronik sanayi; En önemli uygulama alanları telefon santralleri, dinamo ce motor gibi yüksek voltaj indüksiyon aletlerinin yapımı, vakum tüpleri ve kapasitör imalatıdır. Boya sanayi; emülsiyon ve sentetik boyalar, korozyona karşı kullanılan boyalar, alüminyum boyalar, dahili ve harici boyaların imalinde kullanılmaktadır. Plastik endüstrisinde … Devamını Oku »

Lityum madeni kullanım alanları hakkında bilgi

LİTYUM Lityum tüketimini üç gurupta incelemek gerekir: 1- Cevher ve konsantre cevher 2- Metalik lityum 3- Lityum bileşikleri Lityum cevheri ve konsantresi, en çok; cam, seramik ve porselen emayesi alanında kullanılır. Petalit, lepidolit ve ambilojenitin kullanılabilmesi için herhangi bir ön zenginleştirme gerekmez. Spodumen ise, içindeki demir nedeniyle, bir ön zengileştirmeden geçmek zorundadır. Lityum, cam üretiminin… Devamını Oku »

Zirkonyum Hafniyum madeni kullanım alanları hakkında bilgi

ZİRKONYUM  ve  HAFNİYUM Zirkon, kum halinde, öğütülmüş ürün (-200, -300 Mesh ve benzeri) veya 1.5-10 mikron kadar küçültülmüş toz olarak kullanılır. Refrakterler hala en büyük kullanım alanıdır. Bunu seramik, döküm sanayii ve aşındırma uygulamaları izlemektedir. Zirkonun kaplama döküm, cam refrakterler ve TV/katot ışını tüplerinde kullanılması gelişirken kimyasallarda ve duraylı zirkonyalarda kullanımı da ilerleme göstermekedir. Metal… Devamını Oku »

Titanyum madeni kullanım alanları hakkında bilgi

TİTANYUM Titanyum kullanımını iki ayrı bölümde değerlendirmek gerekir:  A- Metal ve alaşımları  B- Oksit ve diğer bileşikleri Metalik titanyum üstün fiziksel ve kimyasal özellikler gösterir. Bu nedenle; uzay aracı, uçak ve füze yapımında yeri doldurulamaz bir metaldir. Yüksek hız, titreşim ve yüksek ısının söz konusu olduğu araç kısımlarında, motor türbin kanatlarında ve benzeri aşırı yüklenen… Devamını Oku »

Asbest madeni kullanım alanları hakkında bilgi

ASBEST Asbest minerali, lifsi yapısından dolayı çimento ürünlerine katıldığında beton içindeki çelik kafese benzer şekilde özel bağlayıcılık niteliğine sahiptir ve bu nedenle betonun mukavemetini artırmaktadır. Elektriğe ve ısıya karşı yalıtkanlığı, diğer yandan ateşe dayanıklılığı asbestin tüketim alanlarını belirleyen başlıca teknolojik özellikleridir. Bütün bu özelliklerinden dolayı asbest, 3000 den fazla endüstriyel ürünün yapımında kullanılmaktadır. Basınca dayanıklı… Devamını Oku »

Kıymetli Taşların kullanım alanları hakkında bilgi

KIYMETLİ TAŞLAR Mücevher taşları her şeyden önce süs malzemesi olarak, küçük heykelciklerin yapımında ve diğer sanatsal yapıtlarda ve sergilemek  maksadıyla kolleksiyonculukta kullanılır. Düşük kaliteli elmaslar endüstriyel uygulamalarda kullanılabilir. Son derece kıymetli oluşunun yanında endüstriyel amaçla kullanımı çok önemli miktarlara ulaşmaktadır. Sertlik derecesinin 10 oluşu, yani  dünyanın en sert malzemesi oluşu ona ayrıca bu avantajı sağlamıştır.… Devamını Oku »

Florit madeni kullanım alanları hakkında bilgi

FLORİT %  97’den daha çok kalsiyum florür ihtiva eden fluorit, asit sanayiinde hidrofluorikasit üretiminde kullanılır. Muhtevası % 85-95 CaF2 olan fluorit seramik, cam ve emaye üretiminde kullanılır. CaF2 içeriği %  60-85 olan fluorit ise çelik endüstrisinde akışkanlığı artırıcı madde olarak kullanılmaktadır. Fluorit başlıca demir-çelik sanayiinde, alüminyum sanayiinde, kimya sanayiinde (HF asit ve türevleri yapımında) ve… Devamını Oku »

Bentonit madeni kullanım alanları hakkında bilgi

BENTONİT Çok geniş bir kullanım alanı olan bentonit başlıca aşağıdaki işlevleri için tüketilir. -Sondajlarda sondaj çamurunu ağdalaşıp kırıntıların yukarı çıkmasını sağlar, su kaçaklarını önler; -Döküm kumu bağlayıcısı olarak kalıpların hazırlanmasında (1600 °C’ye kadar dayanmaktadır); -Demir tozlarının peletlenmesinde; -İnşaat mühendisliğinde temel ve baraj yapılarında su ve sıvı sızdırmazlığı elde etmede, -Hayvan yemi yapımında; -Yemeklik sıvı yağların… Devamını Oku »

Diatomit madeni kullanım alanları hakkında bilgi

DİATOMİT Diatomit ürünleri sanayide birçok işlemlerde ara ve yardımcı malzeme olarak kullanılmaktadır. Başlıca tüketim alanları önem sırasına göre şöyle sıralanabilir : – Filtre-Yardımcı malzemesi (süzme), – Dolgu malzemesi, – Izolasyon malzemesi (ısı, ses, elektrik), – Absorbent, – Aşındırıcı ve yüzey temizleyici, – Katalizör taşıyıcı, – Hafif yapı malzemesi, refrakter imalatı, – Birçok kimyasal maddelerin üretiminde… Devamını Oku »