Tag Archives: zorluk

Baskıcı (Suni Deri) mesleği tanımı hakkında bilgi

Meslek Tanımı : Seri halindeki gravür silindirleriyle suni deri veya benzeri malzeme üzerine renkli olarak çeşitli desenler basan bir makineyi kurup çalıştıran kişidir.   Görev ve İşlem Basamakları : Baskıcı (Suni Deri) İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin… Devamını Oku »

Baskıcı (Plastik mesleği tanımı hakkında bilgi

Meslek Tanımı : Plastik levha veya mamuller üzerine renkli olarak çeşitli desen, şekil ve yazı basan bir makineyi kurup çalıştıran kişidir.   Görev ve İşlem Basamakları : Baskıcı (Plastik) İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite… Devamını Oku »

Baskıcı (Kontrplak) mesleği tanımı hakkında bilgi

Meslek Tanımı : Seri halindeki gravür silindirleriyle boyanmış kontrplak veya benzeri plakalar üzerine renkli olarak çeşitli desenler basan bir makineyi kurup çalıştıran kişidir.   Görev ve İşlem Basamakları : Baskıcı (Kontrplak) İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik… Devamını Oku »

Baskıcı (Cam) (Elle) mesleği tanımı hakkında bilgi

Meslek Tanımı : Cam levha ve cam eşya üzerine yazı, rakam, taksimat ve desen basan kişidir.   Görev ve İşlem Basamakları : Baskıcı (Cam) (Elle) İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak: a) Baskıda… Devamını Oku »

Baş Mücellit mesleği tanımı hakkında bilgi

Meslek Tanımı : Matbaada basılan malzemelerin (dergi, broşür, katalog, kitap vs.) kesilmesi, kırılması, harmanlanması, dikilmesi, takılması ve ciltlenmesi işlerinin düzenli bir şekilde yapılmasını sağlayan kişidir.   Görev ve İşlem Basamakları : Baş Mücellit, İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve… Devamını Oku »

Boyacı (Püskürtme ile) (İnşaat Hariç) mesleği tanımı hakkında bilgi

Meslek Tanımı : Metal, ağaç veya diğer malzemeden yapılmış eşya üzerine püskürtme tertibatı ile boya, emaye, vernik veya lak gibi dekoratif yahut koruyucu malzeme püskürten kişidir.   Görev ve İşlem Basamakları : Boyacı (Püskürtme ile) (İnşaat Hariç) işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve… Devamını Oku »

Boyacı (Daldırma ile) mesleği tanımı hakkında bilgi

Meslek Tanımı : Koruyucu veya dekoratif madde ile kaplanacak eşyayı boya, emaye, vernik, lak veya benzeri sıvılara daldırır.   Görev ve İşlem Basamakları : Boyacı (Daldırma ile) işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun… Devamını Oku »

Boyacı (Fırça ile) (İnşaat hariç) mesleği tanımı hakkında bilgi

Meslek Tanımı : Ağaç, metal veya diğer malzeme üzerine fırça ile boya, emaye veya lâk gibi dekoratif yahut koruyucu malzeme tatbik eden kişidir.   Görev ve İşlem Basamakları : Boyacı (fırça ile) (İnşaat Hariç) işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine… Devamını Oku »

Bombeli-Mikalı Cam İmal İşçisi mesleği tanımı hakkında bilgi

Meslek Tanımı : İki düz cam arasına mika koyup kalıplamak suretiyle bombeli motorlu araç camı imal eden kişidir.   Görev ve İşlem Basamakları : Bombeli -Mikalı Cam İmal İşçisi İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite… Devamını Oku »

Büro Makineleri Bakım ve Onarımcısı mesleği tanımı hakkında bilgi

Meslek Tanımı : Yazı makineleri, hesap makineleri (digital), baskı makineleri (priport, fotokopi, teksir), faks vb. diğer cihazların her türlü elektronik, elektrik veya mekanik arızalarını belirleyen ve bakım- onarımını yapan kişidir.   Görev ve İşlem Basamakları : Büro Makineleri Bakım ve Onarımcısı, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi… Devamını Oku »