Fenerbahçe Spor Kulübü Hakkında Bilgiler


Fenerbahçe Spor Kulübünün Kuruluşu ve Tarihi:
Fenerbahçe Spor Kulübü 1907 yılında İstanbul’da kurulan bir profesyonel spor kulübüdür. Renkleri sarı ve laciverttir. Özellikle futbol branşı ile Türk sporunun önde gelen kulüplerindendir. Futbol takımı İç saha maçlarını UEFA’nın beş yıldızlı stadları arasında yer alan ve 2007 yılında yenilenmesi tamamlanan Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu’nda oynamaktadır. 2009 UEFA Kupası finali de bu stadyumda oynanacaktır.Kulüpteki diğer branşlar Basketbol, Voleybol, Atletizm, Boks, Kürek, Yelken, Eskrim, Yüzme , Masa Tenisi, Dağcılık, Kriket ve Atıcılık’tır

1899-1907

Erken Tarih

Fenerbahçe’nin esas kuruluş tarihi 1899 [1]‘lara dayanır.İlk zamanlar sadece futbol kulübü olan kulüp 1910 yılına kadr böylece kalmış, 1910′da Kuşdili Kulübü’nün kendisine katılımıyla spor kulübü haline gelmiştir. II.Abdülhamit döneminde Müslüman Türklerin herhangi bir derneğe üye dahi olmaları yasaklanmıştı.Buna karşın gayrimüslimler dernek kurabilmekteydi.Bu, Kadıköy insanını öfkelendirmekte ve hırslandırmaktaydı.Tüm tehlikeleri göze alan deniz öğrencisi Fuat Hüsnü, eski hariciyecilerden Reşat Danyal ve Mehmet Ali’yle 1899 yılında devrin hafiye ve jurnalcilerinin dikkatlerinden kaçmak için Black Stocking FC [2] (Siyah Çoraplılar Futbol Kulübü)‘nü kurdular.Fakat siyah çorap ve kırmızı üst formaları ile Türk gençlerinin oluşturduğu bu futbol topluluğu daha ilk maçlarında hafiyelerin baskınına uğruyordu.

Aradan geçen birkaç yıl içinde aynı gençler yeni katılanlarla birlikte Kurbağalıdere Köprüsü’nün yakınındaki Hurşit Ağa’nın kahvehanesinde toplanıyor ve 1901 yılında da, bu kez isim de değiştirerek Kadıköy Futbol Kulübü[3] ismindeki bir yeni takımı daha kurabilmenin çalışmalarını yapıyorlardı.Bunun sonucunda bu külübü 1902 yılında kurmuşlardır.Fakat günlük yayınlanan Fransızca Servet Gazetesi bu haberi hafiyelere sızdırmış ve durum II.Abdülhamit’in kulağına gitmiştir.Böylece bir kez daha Kadıköy’lü gençlerin kurduğu futbol takımı dağıtılıyordu.

1907-1923

Resmî Kuruluş

Takvim yaprakları 1907 yılını göstermekteyken II.Abdülhamit döneminin son günleri yaşanmaktaydı.Saltanatının son zamanlarını yaşayan II.Abdülhamit’in baskı rejimi her alanda azalmıştı.Bu azalma futbola da yansımıştı.Artık Türk gençleri de açıktan futbol oynuyordu.

Bu durumdan yararlanan Kadıköy’lü gençlerden, Hariciye Nazırı Asım ve Server Paşa’ların torunu Londra Sefareti Başkatibi Nuri Bey’in oğlu Ziya Bey ile Harekat Ordusu Feriki Şevki Paşa’nın oğlu Ayetullah Bey ve de ünlü edebiyatçı Sami Paşazade Sezai Bey’in yeğeni Enver Necip (Okaner) Bey, Necip Bey’in Moda Başpınar sokak 3 numaralı evde yaptıkları görüşme neticesinde kuracakları takım hakkında fikir yürütüyorlardı.Görüşmeler sonucunda maddi destek sağlayan dönemin zenginlerinden Saint Joseph mezunu Mühendis Nurizade Ziya Bey’e kulübün kurucu başkanlığını, Osmanlı Bankası memurlarından Ayetullah Bey’e katiplik görevini, Bahriye Subayı Necip Bey’e de kaptanlık ve veznedarlık görevini verildi.Yine görüşmede varılan fikir birliği ile de ; kuracakları kulübün adını oturdukları semtten esinlenerek Fenerbahçe yapacaklar, amblemlerini Fenerbahçe Burnu’ndaki ışık saçan fenerden, formalarındaki renkleri ise Fenerbahçesi’ndeki papatyaların kıskançlık ve temizlik sembolü olan renklerinden yani sarı ile beyazdan alacaklardı.

Kulüp kısa sürede bir kadro semtteki gençlerden oluşturmuştu.1908 yılında İkinci Meşrutiyet’in ilanı ile tanınan dernek kurma serbestliği İstanbul’da birçok Türk kulübünün kurulmasına vesile oldu[5].Kulüp sayısındaki artış İstanbul’da yeni bir ligin kurulması ihtiyacını doğurdu.Bu nedenle de o dönemlerde ülkede resmi tatil günü olan Cuma günleri oynanacak bir lig olan, Cuma Ligi adıyla yeni bir lig kuruldu.

Kulüp kuruluşunda sarı-beyaz olan renklerini 1909 sonbaharında sarı-laciverte çevirmiştir.1909-1910 sezonuyla birlikte de İstanbul Futbol Ligi’ne katılmıştır.Fenerbahçe–Galatasaray kulüpleri arasındaki ezeli rekabet[6], ilk defa 17 Ocak 1909 tarihinde Galatasaray Lisesi öğrencilerinin takımı ile, yeni kurulmuş bir semt takımı maçı şeklinde başlamıştır.Bu tarihten itibaren de o dönemlerdeki İstanbul futbolundaki şampiyonluklar genelde bu iki Türk takımı arasında paylaşılmıştır.

Fenerbahçe Kulübü’nün ilk amblemi olan Fenerbahçe burnundaki ışık saçan beyaz feneri, renkleri ise sarı ile beyaz olmuştu. Ancak, kulüp yöneticileri bunu tatminkar bulmadıklarından, ve içinde bulundukları monarşi rejimini tehdit edici sayılacağı endişesi ile kısa sürede iptal etti. 1910 yılında futbolcu solaçık Hikmet’in çizdiği amblem herkesin beğenisini kazandı ve kabul edildi.

1910 yılında Kuşdili Kulübü’nün kulüp bünyesine katılımıyla Fenerbahçe Kürek, avcılık, kriket ve tenis sporlarına sahip olmuştur.

Kadrosunu gençlerle güçlendiren bu Fenerbahçe 1911 – 1912 liginde hiç yenilmeden şampiyon oldu.Şampiyonluğun en önemli yanı ise, Fenerbahçe’nin bu şampiyonluğu ile İngiliz ve Rum takımlarının şampiyonluklarının tamamen sona erdirmesi ve bu tarihten itibaren de Türk futbolunda şampiyonlukların artık Türk takımlarının olmasıydı. Bu şampiyonluk, kulübün itibarını bir anda yükseltti, imkanlarını arttırdı.Altıyol’da bir kulüp lokali kiralandı, lokalin açılışı ile üye sayısı çoğaldı.Bu arada futbol dışında diğer spor dallarında da faaliyet gösterilmesine başlandığından, aynı yıl Fenerbahçe Futbol Kulübü adı , Fenerbahçe Spor Kulübü’ne dönüştürüldu.

Kulübün kuruluş günü olarak Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın kulübü ziyaret tarihi olan 3 Mayıs kabul edilir.

Kuruluş Amacı
Kulübün amacı kuruluş tüzüğünün 2. ve 3. maddelerin şu şekilde belirtilmiştir: “Kulübün takip ettiği amaç: Memlekette bedenî ve fikrî terbiyenin yayılmasını sağlamak. Vatan gençlerini vatanın korunmasına, zorluklara ve askerî seferberliklere hazırlamaktır.”

“Kulüp, özellikle askerî beden eğitimlerinin yapılması, millî oyunların yaygınlaştırılması ve disiplinli bir hâlde geliştirilmesiyle uğraşacak. Kaybolan tecrübelerin kazanılmasına uygun amatör şubeler kurulması ve açılmasına çalışacaktır.”

Fenerbahçe’nin Rekorları ve Tarihindeki İlkler

 • Fenerbahçe, bir sezonda hiç gol yemeden şampiyon olup bir dünya rekoru kırmıştır. (1922-1923 sezonu)
 • Fenerbahçe, tarihinde 82 kez resmi lig ve kupa şampiyonluğu ile en çok şampiyon olan takım olmuştur.
 • Fenerbahçe, resmi ve resmi olmayan kupalarla Türkiye’de en fazla kupaya sahip olan takımdır. (Futbol: 124 kupa)
 • Fenerbahçe, ayrıca tüm sporların toplam kupalarında da Türkiye’de en fazla kupaya sahip olan kulüptür.
 • Fenerbahçe, Türkiye Profesyonel 1. Futbol Ligi’nde ilk şampiyonluğu yaşayan takımdır. (1959)
 • Fenerbahçe, 1967 yılında Balkan Kupasını ilk kazanan Türk takımı olmuştur.
 • Fenerbahçe, 1967-1968 yılında tam 5 kupa birden kazanarak bir rekora imza atmıştır. (Lig şampiyonluğu, Türkiye kupası, Cumhurbaşkanlığı kupası, Spor-Toto kupası ve Balkan kupası)
 • Fenerbahçe, ayrıca 1969-1970 sezonunda kalesinde sadece 6 gol görerek, çok büyük bir rekora daha imza atmıştır.
 • Fenerbahçe, 1988-1989 sezonunda rakip kalelere 36 maçta tam 103 gol göndererek Türkiye liglerinde bir sezonda en fazla gol atan takım ünvanına sahip olmuştur.
 • Bir sezonda başarı yüzdesine göre en iyi performansa sahip olan takım ünvanını kazanmıştır.. (1988-1989 sezonu 36 maçta, 29 galibiyet, 6 beraberlik, 1 mağlubiyet – Başarı ortalaması: %88.8)
 • Futbolcusu bir maçta en çok gol atan takım ünvanına sahiptir. (Tanju Çolak, 6 gol, Fenerbahçe – Karşıyaka: 7-1, 1992-1993 sezonu, 14.hafta)
 • Fenerbahçe, 1996-1997 yıllarında ilk kez katıldığı şampiyonlar liginde, Kendi sahasında 40 Yıl (56 maç) hiç yenilmeyen İngiliz takımı Manchester United’ı deplasmanda Boliç’in 78. dakikada attığı golle yenerek, Avrupa rekoru kırmıştır.
 • Türkiye’nin internette sayfaları bulunan ilk spor kulübümüzdür.
 • Atatürk’ün yaşadığı zaman içinde, stadına büstünün konmasına izin verdiği tek kulüptür.
 • Aynı sezon A, B ve Genç Takımı yenilgisiz 3 İstanbul şampiyonluğu birden kazanan tek kulüptür. (1932-1933 sezonu)
 • Bir futbolcusu için jübile düzenleyen ilk kulüptür. (Lefter Küçükandonyadis – 1964)
 • Bir futbolcusu dünya karmasında oynayan ilk kulüptür. (İsa Ertürk)
 • Bir futbolcusu, yabancı bir milli takımı çalıştıran tek kulüptür. (Koço Negroponti, Yunanistan)
 • Atletizm’de uluslararası yarışmalar düzenlemiş tek kulüptür.
 • Atletizm’de takım halinde yurtdışına çıkmış tek kulüptür. (Atina, 1951)
 • Atletizm’de Avrupa şampiyonu olmuş tek kulüptür. (1993)
 • Olimpiyat Oyunları’nda madalya kazanan tek Türk atletinin mensup olduğu kulüptür. (Ruhi Sarıalp)
 • Bir spor dalında ülkemizi, ilk kez takım halinde temsil etmiş kuluptür. (1930 Balkan Tenis Şampiyonası)
 • Uluslararası yarışmalarda birinci gelen ilk Türk kürekçisinin mensup olduğu kulüptür. (Tonguç Türsan, 1954)
Alexandro de Souza (D. 14 Eylül 1977 Curitiba) Brezilyalı Milli Futbolcu.
Çocukluğu Kolombo şehrinde geçen genç futbolcu profesyonel futbol hayatına erken atıldığı için liseyi son sınıftan terk etmek zorunda kaldı. 1997 yılında tanıştığı Daiane ile 9 Mart 2000 tarihinde evlenmiştir. 25 Nisan 2004’te çocukları olan Mario Eduardo dünyaya geldi.

Alex 20 Haziran 2004 tarihinde Brezilya‘nın Cruzeiro Esporte Clube takımından Fenerbahçe ile 3 yıllık sözleşme yapılarak transfer edildi. Temmuz 2004‘de Copa América‘yı kazanan Brezilya Millî Futbol Takımı‘nın kaptanlığını yaptı. 20062007 sezonunda Türkiye Süper Ligi‘ni 19 golle tamamlayarak, Fenerbahçe SK tarihinde gol kralı olan ilk yabancı futbolcu olma (TSL’de 3.) onuruna erişti. 66 kez Brezilya Milli Futbol Takımı‘nda oynadıktan sonra 2004’de Fenerbahçe takımına gelmesinin ardından ulusal takıma 2 kez daha çağrıldı. Fenerbahçe‘nin 2007 sezonunda kaptanlığını üstlendi. 2008-09 sezonundan itibaren 10 numaralı formayı giymeye başlamıştır. Değeri 14 milyon euro olarak gösterilmektedir.

Başarılar

Toulon Turnuvası : 1996
Copa América : 2004

Olimpiyat Öncesi : 2000

 • Palmeiras

Brezilya Kupası : 1998
Mercosul Ülkeleri Kupası : 1998
Libertadores Kupası : 1999

 

 

Rio-São Paulo Turnuvası : 2000

 • Cruzeiro

Brezilya Kupası : 2003
Brezilya Lig Şampiyonluğu : 2003
Minas Şampiyonluğu : 2003

 

 

Minas Şampiyonluğu : 2004

 • Fenerbahçe

Turkcell Süper Lig : 2004/05, 2006/07
Türkiye Süper Kupası: 2007
UEFA Şampiyonlar Ligi :Çeyrek Final : 2007/08

 

 

Kişisel

 • 1994 – Gençler Parana Şampiyonluğu en iyi oyuncu
 • 1998 – Güney Amerika’nın en iyi ortasaha oyuncusu
 • 2003 – Brezilya Ligi Bola de Ouro (Altın top)
 • Turkcell Süper Lig Asist Krallığı : 2004/05, 2005/06, 2006/07, 2007/08
 • Turkcell Süper Lig Gol Krallığı : 2006/07
 • UEFA Şampiyonlar Ligi Asist Krallığı : 2007/08

 

 

 

 

 • Frikik Mühendisi
 • Alex de Souza, futbol hayatı boyunca 250’ye yakın gol attı. Bunların çoğunda da kalecileri frikik atışlarıyla avladı. Transfer olduğu ilk sezon Fenerbahçe formasıyla attığı 29 golün yaklaşık yarısını ölü toplara hayat vererek kaydetti. Geçtiğimiz sezon Diyarbakır ve Kayserispor ağlarına gönderdiğ füzeler, frikikteki ustalığını bir kez daha ortaya koydu. Samsunspor’a attığı rövaşata ise Alex’in en estetik gollerinden biri olarak hem tribündeki onbinlerin, hem de televizyonlardan izleyen milyonların gözlerinin pasını silen nitelikteydi. Sambacı’nın kaydettiği her gol, jenerikleri süsleyecek güzellikte.Sambanın FanatiğiBrezilyalı Alex’in, ülkesinin müziğinden, kültüründen etkilenmemesi mümkün mü? Fenerbahçemizin yıldız oyuncusu bu nedenle en çok Samba müziği dinliyor. Ülkesinin ünlü oyuncularının filmlerini izlemeye bayılıyor.Sevdiği müzik: Samba.. Saatlerce Bethcarmalho ve Zeco Pagodinho dinler.
  Sevdiği artistler: Antonio Faguntes, Arlete Sales
  Tv’de favorileri: Futbol ve dizi filmler
  Parfümü: Calvin Clein
  En sevdiği yemek: Siyah fasülye, balık, et yemekleri, İstanbul’a geldikten sonra döner..
  Arabası: Chrysler
  Beğendiği Film: Macera ve doğa ile ilgili filmler
  Hobileri: Salon futbolu eğlenceli geldiği için oynamayı sever. NBA maçlarını izler. Jason Kidd hayranı.
  Batıl inancı: 10 numaranın uğuruna inanır, sahaya sağ ayakla çıkar.

  Alexandro de Souza resmî sitesi

  www.alex10.com.br

Fenerbahçenin Başkanları:

Başkanlar

 • 1907–1908 Ziya Songülen
 • 1908–1909 Ayetullah Bey
 • 1909–1910 Tevfik Haccar Taşçı
 • 1911–1912 Osman Fuat Efendi
 • 1912–1914 Hamit Hüsnü Kayacan
 • 1914–1915 Hulusi Salih Paşa
 • 1915–1916 M. Sabri Toprak
 • 1916–1918 Dr. Nazım Bey
 • 1918–1919 Refik Ahmet Nuri Sekizinci
 • 1920–1923 Ömer Faruk Efendi
 • 1924–1927 Nasuhi Baydar
 • 1928–1932 Muvaffak Menemencioğlu
 • 1932–1933 Sait Selahattin Cihanoğlu
 • 1933–1934 Hayri Celal Atamer
 • 1934–1950 Şükrü Saraçoğlu
 • 1950–1951 Ali Muhiddin Hacı Bekir
 • 1951–1953 Osman Kavrakoğlu
 • 1953–1954 Bedii Yazıcı
 • 1955–1957 Zeki Rıza Sporel
 • 1958–1959 Agah Erozan
 • 1960–1960 Medeni Berk
 • 1960–1961 Hasan Kamil Sporel
 • 1961–1962 Razi Trak
 • 1962–1966 İsmet Uluğ
 • 1966–1974 Faruk Ilgaz
 • 1974–1976 Emin Cankurtaran
 • 1976–1980 Faruk Ilgaz
 • 1980–1981 Razi Trak
 • 1981–1983 Ali Şen
 • 1983–1984 Faruk Ilgaz
 • 1984–1986 Fikret Arıcan
 • 1986–1989 Tahsin Kaya
 • 1989–1993 Metin Aşık
 • 1993–1994 Güven Sazak
 • 1994–1994 Hasan Özaydın
 • 1994–1998 Ali Şen
 • 1998 … Aziz Yıldırım

www.fenerbahce.org Kulübün Resmi internet sitesinden
Takımın oynayacağı maçlar hakkında bilgiler alabilirsiniz:

 

 

 

  

  Gaziantepspor – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – İstanbul Büyükşehir Belediyespor

  Hacettepe – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Gençlerbirliği

  Sivasspor – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Kayserispor

  Kocaelispor – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Bursaspor

  Eskişehirspor – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Galatasaray

  Fenerbahçe – Ankaraspor

  Ankaragücü – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Beşiktaş

  Denizlispor – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Antalyaspor

  Konyaspor – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Trabzonspor

  Fenerbahçe – Gaziantepspor

  İstanbul Büyükşehir Belediyespor – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Hacettepe

  Gençlerbirliği – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Sivasspor

  Kayserispor – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Kocaelispor

  Bursaspor – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Eskişehirspor

  Galatasaray – Fenerbahçe

  Ankaraspor – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Ankaragücü

  Beşiktaş – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Denizlispor

  Antalyaspor – Fenerbahçe

  Fenerbahçe – Konyaspor

  Trabzonspor – Fenerbahçe