GECESEFÂSIGİLLER (NYCTAGINACEAE) HAKKINDA BİLGİ


GECESEFÂSIGİLLER (Nyctaginaceae) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, GECESEFÂSIGİLLER (Nyctaginaceae) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, GECESEFÂSIGİLLER (Nyctaginaceae) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, GECESEFÂSIGİLLER (Nyctaginaceae) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, GECESEFÂSIGİLLER (Nyctaginaceae) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Wunderblume (f), Fr. Nyctaginacées, İng. Nyctaginaceae, Marvel of peru. Çoğunluğu Amerika’da yetişen, karşılıklı yapraklı otlar veya küçük ağaççıklar. Çiçek örtü yaprakları ayrı olup, genellikle beş parçalı ve renklidir. Gecesefâsı ve Gelinduvağı, bu familyanın sevilen süs bitkileridir.

Gecesefâsı (Mirabilis jalapa): Türkiye’de yerli olmayan bu bitki, süs bitkisi olarak yetiştirilir. Vatanı Meksika olan, çok yaygın bir süs bitkisidir. Boru şeklindeki kırmızı, pembe, beyaz çiçekleri gündüzleri kapanır, geceleri açılır (Gecesefâsı adı da bundan dolayı verilmiştir). Gecesefâsı bilhassa bahçe duvarlarının süslenmesinde çok kullanılır. Bu bitki biyolojide genetik tecrübeleri dolayısıyla da çok meşhur olmuştur. Monohibrid çaprazlama için en tanınmış bir türdür.

Gelinduvağı (Bougainvillea spectabilis): Vatanı Brezilya olan, büyük kırmızı veya beyaz renkli yüksek yapraklı çok sevilen bir süs bitkisidir. Türkiye’de sâhil bölgelerinde yetiştirilir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi