Gelir uzman yardımcısı sınavı


Hukuk, siyasal bilgiler iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler bölümlerinden mezun olan işsizlere Gelir İdaresi Başkanlığından müjdeli bir haber geldi.  İstanbul ve Ankara`da görevlendirmek üzere toplam 2060 kişiye gelir uzman yardımcısı olarak görev vermeye hazırlanıyor. İktisadi ve idari bilimler bölümlerinden mezun olanlar haricinde,  bilgisayar mühendisliği, endüstri mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, elektronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, yazılım mühendisliği ve istatistik bölümünden mezun olan üniversitelilere iş imkanı doğacak.
Gelir uzman yardımcısı sınavı yazılı ve sözlü sınav olmak üzere iki bölümde yapılacak.
Sınav başvuru tarihi 13 Eylül’de başlayıp 24 Eylül’de sona erecek. Başvurular, elektronik ortamda 
http://esinav.gib.gov.tr/eSinav/adayGiris.jsp   adresinde yer alan “Gelir Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı Başvuru Formu”nun doldurulması suretiyle yapılacak. Söz konusu formu elektronik ortam dışında doldurarak süresi içerisinde yapılan başvurular da kabul edilecek.

Giriş sınavının yazılı bölümü 9 Ekim tarihinde saat 10.00’da Ankara’da yapıacak. Giriş sınavının yazılı bölümüne katılmaya hak kazanan adaylar ile yazılı sınavın yapılacağı adresler; e-Devlet portalı “www.turkiye.gov.tr” ile Gelir İdaresi Başkanlığı “www.gib.gov.tr” internet sayfalarında yazılı sınavdan en az 10 gün önce ilan edilecek. Sınava başvurmak için ÖSYM tarafından 27-28 Haziran 2009 ve 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme
Sınavlarından (KPSS) birinden “KPSSP-49, KPSSP-4” puan türlerinden 70 ve üzeri puan almış olmak gerekiyor.

Yazılı sınavın değerlendirilmesi sonucu, 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan adaylardan; mezun oldukları fakülteler veya bölümler de göz önünde bulundurulmak suretiyle en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere, atama yapılacak kadro sayısının iki katına kadar aday sözlü sınava çağrılacak. Son sıradaki adayla eşit puan alan adaylar da sözlü sınava çağrılacak.