GİNSENG (PARAX GINSENG) HAKKINDA BİLGİ


GİNSENG (Parax ginseng) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, GİNSENG (Parax ginseng) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, GİNSENG (Parax ginseng) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, GİNSENG (Parax ginseng) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, GİNSENG (Parax ginseng) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Ginseng (r), Fr. Ginsen, İng. Ginseng. Familyası: Sarmaşıkgiller (Areliaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Yetişmez.

Ginseng veya cinseng, Uzak doğu, Rusya ve Kanada kökenli, büyük kazık köklü çok yıllık otsu bir bitkidir. 6-8 yaşındaki bitkilerin köklerinin çapı 10 santimetreyi bulmakta olup, beyaz veya kırmızı renklidir. Bitkinin yaşlı etli ve çatallı kökleri, ilâç olarak kullanıldığından, Çin,Japonya, Kore gibi Uzakdoğu ülkelerinde yabânî olarak bulunmasının yanısıra, kültürü (yetiştirilmesi) de yapılmaktadır.

Kullanıldığı yerler: Bitki ginsenosit adı verilen triterpenik saponositler, panaxosidesitler, panaxatnol, D grubu vitaminler taşımaktadır. Ginseng, Çin tıbbının çok meşhur bir bitkisidir. Bitkinin kan basıncını düzenleyici, kalp kuvvetlendirici, kolestrol seviyesini düşürücü, merkezî sinir sistemini uyarıcı ve özellikle yorgunluğu giderici özelliği vardır. Ayrıca iştah açıcı ve cinsel gücü kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi