GLOBÜLIN HAKKINDA BİLGİ


GLOBüLiN HAKKINDA BİLGİ NEDİR, GLOBüLiN HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, GLOBüLiN HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, GLOBüLiN HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, GLOBüLiN HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

molekül ağırlığı yüksek bir protein. Sodyum klorür, sodyum sülfat, magnezyum sülfat gibi elektrolit ihtivâ eden, zayıf tuzlu solüsyonlarda çözünür. Suda zorlukla erir veya erimez. Suda hiç erimeyen globülin fraksiyonuna öglobülin (gerçek globülin) az oranda suda eriyen fraksiyonuna da psödoglobülin (yalancı globülin) denir.

Globülinler ultrasantrifüj ve elektro forez gibi metodlar ile incelendiğinde, alfa, beta ve gama denilen bölümlerine ayrılır. Bu fraksiyonların birbirine oranı organizmanın durumuna göre değişir. Hastalıklara ve hastalıkların çeşidine göre bu oran büyür veya küçülür.

Yumurtada ve sütte de bulunan globülinler, kanda litrede 32 gr kadar mevcuttur. Yumurtada ovoglobülin denilen globülinler vardır. Hayatımızda önemli rol oynarlar: Antikorlar, gama globülin fraksiyonudur ve bağışıklılığı sağlarlar. Kızıl, kızamık, çocuk felci, karaciğer iltihabı gibi hastalıkların tedavisinde bu hastalığa özel globülinler bir başka canlıda üretilerek hastaya verilir (serum olarak).

Kaynak Rehber Ansiklopedisi