Goji Berry – Kurt Üzümü Faydaları


Chinese Goji Berries 2007. Image shot 2007. Exact date unknown. ACY81M

Diyet seçiminde yeni moda akımının başında yeni ürün goji berry gelmektedir. Çoğunlukta ünlülerin de kullandığı bu ürünün sağlığa baya yararıda bulunmaktadır. Özellikle zayıflamak isteyen kadınların tercih etmeye başladığı doğal bir ürün olan Goji Berry ya da Türkiye’de bilinen adıyla Kurt Üzümü, faydalarıyla kendisinden söz ettiriyor. İşte sizler için derlediğimiz Goji Berry meyvesinin faydaları aşağıda yer almaktadır.

GOJİ BERRY FAYDALARI
Anavatanı Tibet olan, kurt üzümü ya da mutluluk meyvesi olarak da bilinen “goji berry”nin içerdiği polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudu koruduğu belirtildi.
Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, vücudun havadaki oksijen atomu ve onun benzeri serbest radikallerin her an saldırısına maruz kaldığını belirtti. Uzun ömür meyvesi olarak da adlandırılan goji berrynin içinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudu koruduğunu ifade eden Uslu,
“Serbest radikaller bizi kanser yapar, derimizde kırışıklığa neden olur.
Goji berry, kanser önleyici bir madde olan germanium içeren, yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş birkaç bitki türünden biridir.
İçerisindeki özel polisakkaritler ve antioksidan maddeler, kansere neden olabilecek genetik değişimlerin gerçekleşmelerine engel olur” dedi.