GÖK MEKANİĞİ HAKKINDA BİLGİ


GÖK MEKANİĞİ HAKKINDA BİLGİ NEDİR, GÖK MEKANİĞİ HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, GÖK MEKANİĞİ HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, GÖK MEKANİĞİ HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, GÖK MEKANİĞİ HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Himmelsmechanik, Fr. Mécanique céleste, İng. Celestial mechanics. Gök cisimlerinin hareketlerini, denge durumlarını, yörünge ve karşılıklı çekim kuvvetlerini inceleyerek hesaplar yapan, gök günlükleri hazırlayan bir gökbilimi dalı. Eskiden “mihanîk-i semâviyye” adıyla bilinirdi. Güneş çevresinde gezegenlerin dönüşü, Ay’ın, tabiî ve sun’î uyduların hareketleri, etkileşimleri hep gök mekaniğinin konusuna girer.

Gök mekaniği, Newton Çekim Kânunu ve Newton Hareket Kânunlarına dayanan genel mekanik kânunlarını gök cisimlerine uygular. Gezegen ve uyduların hareketleri, gelgit olayları hep bu mekanik kânunlarla tanımlanır. Bu bilim, günümüzde çok yüksek bir düzeye ulaşmıştır. Özellikle Ay’ın çok karmaşık hareketi konusunda elde edilmiş olan net bilgiler, gök mekaniğinin düzeyini ortaya koymaktadır. Gök adamızdaki çeşitli yıldız gruplarına başarıyla uygulanabilmektedir. Bunların hareketleri, uzaklıkları, ayrıca çift yörüngelerinin çözümlenmesi, yıldız kütlelerinin belirlenmesi bu bilim dalı sâyesinde gerçekleşmektedir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi