GOMALAK (LACCA) HAKKINDA BİLGİ


GOMALAK (Lacca) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, GOMALAK (Lacca) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, GOMALAK (Lacca) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, GOMALAK (Lacca) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, GOMALAK (Lacca) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Gummilacak, Shellack (m), Fr. Gomme-laque (f), İng. Shellac. Bâzı Ficus (incir), Rhamnus (cehri) ve Acacia (akasya) türleri üzerinde Tachardia lacca (Coccidae) adı verilen bir sineğin meydana getirdiği reçine.

Dişi sinekler, adı geçen bitkilerin genç dallarında kümeler hâlinde toplanırlar. Salgıladıkları bir reçine ile kendi üzerlerini örter ve aradaki boşlukları doldururlar. Gomalak bu reçine tabakasının sıyrılması veya etanolde eritilmesi sûretiyle elde edilir. Etanoldeki çözeltisi süzüldükten sonra çözücü uçurulmakta ve böylece pullar hâlinde, çubuk şeklinde veya parçalar hâlinde elde edilmektedir. En çok kullanılan pul şeklinde olan laccadır. Hindistan,Siyam ve Burma’da elde edilen bu madde kırmızımsı açık sarı renkli ve özel kokulu, alkolde kolay çözünen bir maddedir.Lacca’nın % 90’ını reçine, % 4-6’sını mumlar ve boya maddeleri meydana getirir.Vernik hazırlanmasında kullanılan bir maddedir. Eczâcılıkta drajelerin kaplanmasında kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi