Gripten Koruyan Gıdalar Yiyecekler


image004

Yazdan sonbahar ayına girdiğimiz zaman hastalıklar başlar. En başında soğuk algınlığı ve grip gelmektedir. Grip ve nezle aynı yollardan kişiden kişiye geçer. Hastaların öksürüp aksırmasında havaya mikroplu su damlacıkları dağılır ve bunlar diğer kişilere solunum yoluyla geçer. Ancak grip, nezleden daha yaygındır. Bazı kişilerde, özellikle 65 yaşın üzerinde olanlarda zatürree gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Kalp hastalarında ölüme neden olabilir. Dikkat edilmeyince grip ateş, titreme, kaslarda ağrı, ağızda ve boğazda kuruluk, baş ağrısı, öksürük, yataktan kalmayacak derece bitkinlik ve uyuma hissi ile kendini gösterebilir. Bazı kişilerde kusma görülebilir. Soğuk algınlığında C vitamini ve çinko almak çok yararlıdır. Kivi, kuşburnu marmeladı, taze narenciye, taze sivri biber ve maydanoz gibi yüksek oranda C vitamini içeren besinleri bu dönemde bolca tüketilmesi gerekilmelidir.

Gripe iyi gelen bazı şifalı bitki çayları aşağıda yer almaktadır. Hangisini yapmak isterseniz deneyebilir ve iyi geldiğini göreceksiniz. Unutmayın bol bol dinlenmek, meyve ve sebze tüketmek çoğunlukla C vitamini tüketmek gripi daha kolay atlatmanıza yarar olabilir.

 

-Soğan suyu sıkılır, bir çay bardağı su, bir miktar balla karıştırılıp günde 2-3 defa içilir.
-Bir bardak kaynar suya, iki gram ıhlamur konulur. 10 dakika bekletilip, günde 3-5 bardak içilir.
-Bir bardak kaynar suya, bir çay kaşığı tarçın konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.
-Bir bardak kaynar suya, bir çay kaşığı zencefil konulur. 10 dakika bekletilip, günde 3 bardak içilir.
-Bir bardak kaynar suya, beş gram biberiye konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2-3 bardak içilir.
-10  gram maydanoz bir bardak suya konulur. 5 dakika kaynatılıp, 10 dakika bekletilir. Suyuna bal ve limon ilave edilerek günde 3-4 bardak içilir.
-Her bir fincan için, parmak ucu kadar kök zencefil, bir iki parça hibiscus, iki çay kaşığı kadar kuşburnu, bir tatlı kaşığı kadar ıhlamur çiçeği veya yaprağı, bir adet karanfil 2-3 dakika kaynatılır, 2-3 dakika da demlenir. Çok ince bir dilim limonla, şekersiz olarak günde 3-4 fincan içilir.
-Bir tatlı kaşığı balı, bir buçuk çay kaşığı toz zencefili ve bir çay kaşığı toz zerdeçalı karıştırarak, macun yapıp sabah akşam yutmak faydalıdır.