Hadise Açıkgöz kimdir hayatı hakkında bilgi biyografisi


hadise

Hadise 22 Ekim 1985 günü Belçikada bir Türk ailenin kızı olarak dünyaya geldi. İlk, Belçikadaki Pop Idol, Idool 2003te farkedildi. Yarışmayı birincilikle bitirmese de hemen yeteneği görülerek albüm çıkarmak için kendisine teklif geldi. Daha sonra ilk singleı Sweat (tatlı) çıktı ve hit oldu; televizyona klibi çıktı. İkinci singleı Stir me up tüm Avrupada farkedildi, kıtanın en seksi yeni müzik sanatçısı yaptı.

Hadise kendisine örnek olarak Christina Aguilera, Janet Jackson, Alicia Keys, Brandy ve Beyonceyi görüyor. Hadise akıcı bir şekilde Türkçe, Flemenkçe (Hollandaca), Fransızca, Almanca ve İngilizce konuşabiliyor. Milk chocolate girl (Süt çikolata kızı) adlı singleından sonra lakabı bu oldu.

Eurovision

Her ne kadar, arkadaşı Kate Ryan’ın Eurovision 2006′da yarı finalde elenmesinden sonra, Hadise Eurovision’a katılmayı hiç bir zaman düşünmeyeceğini belirtmiş olsa da, Moskova’da düzenlenecek Eurovision 2009‘a Türkiye adına katılması için teklif götüreceği adaylar arasında Şebnem Ferah ile birlikte adı geçmekteydi. Eurovision 2009′da Belçika’yı geri çeviren ve Türkiye’yi temsil edeceği kesinleşen Hadise bunu aşağıdaki gibi açıkladı;

“Belçika’da birkaç tane ödül aldım, orada güzel başarılar yakaladım ve bunlar gurur verici şeyler tabii ki ama Türkiye’de de bunları yapmak istiyorum. Türkiye adına da başarılar yakalamak, ödüller almak istiyorum. bu yüzden seçeneğim Türkiye’dir”

Eurovision 2009 yarışması için TRT tarafından seçilen şarkı “Crazy for You (Düm Tek Tek)” oldu.

Single/Tekliler

2004 “Sweat”
2005 “Stir Me Up”
2005 “Milk Chocolate Girl”
2006 “Ain’t No Love Lost”
2006 “Bad Boy” “Sweat – Special Edition”
2007 “A Good Kiss” “Hadise”
2008 “My Body”
2008 “My Man and the Devil on His Shoulder”
2008 “Deli Oğlan”
2008 “Aşkkolik”

Ödülleri

2005 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Yeni Bayan Sanatçı Stir Me Up
2006 TMF Ödülleri En İyi Modern Oluşum Sweat
2007 TMF Ödülleri En İyi Modern Oluşum A Good Kiss