HASEKİKÜPESİ (AQUILEGIA) HAKKINDA BİLGİ


HASEKİKÜPESİ (Aquilegia) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, HASEKİKÜPESİ (Aquilegia) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, HASEKİKÜPESİ (Aquilegia) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, HASEKİKÜPESİ (Aquilegia) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, HASEKİKÜPESİ (Aquilegia) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Akelei (f), Fr. Ancolie (f), İng. Columbine. Familyası: Düğünçiçeğigiller (Ranunculaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Kuzey Anadolu Dağları, Erciyes ve Binboğa Dağları.

Çiçek örtü yaprakları beş düz ve mahmuzlu taç yaprağından (tepal) meydana gelen, haziran ayında çiçek açan çok yıllık otlar. Türlerinin çoğu park ve bahçelerde, saksılarda süs bitkisi olarak yetiştirilir. Memleketimizde Aquilegia olympica türü bilhassa Kuzey Anadolu’da Ziganalarda tabiî bir bitki örtüsü meydana getirmektedirler. Boyları 30-60 cm kadar olup, mavi çiçeklidirler. Süs bitkisi olarak yetiştirilenlerin pembemsi-beyazımsı renkli çeşitleri bulunmaktadır. Aquilegia vulgaris türü Orta ve Güney Avrupa veAsya’nın dağlarında yetişir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kuru tohumları halk tıbbında sarılık hastalığına karşı, toprak üstü kısımları ise cilt hastalıklarına karşı kullanılmaktadır. Yüksek dozları zehirlidir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi