HAVACIVA OTU (ALKANNA TINCTORIA) HAKKINDA BİLGİ


HAVACIVA OTU (Alkanna tinctoria) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, HAVACIVA OTU (Alkanna tinctoria) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, HAVACIVA OTU (Alkanna tinctoria) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, HAVACIVA OTU (Alkanna tinctoria) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, HAVACIVA OTU (Alkanna tinctoria) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Alkanna, rote Schminkwurzel (f), Fr. Orcanette (f), İng. Alkanet. Familyası: Hodangiller (Boraginaceae) Türkiye’de yetiştiği yerler: Batı, İç, Güney ve Doğu Anadolu.

Mayıs-temmuz ayları arasında beyaz-mavi renkli çiçekler açan, 10-40 cm yüksekliğinde, çok yıllık otsu bir bitki. Tüylü boya adı ile bilinir. Daha çok kumlu yerlerde bulunur. Gövdeleri dik veya yatıkça, çok yapraklı ve çok tüylüdür. Çiçekli dalların ucunda evvela sık, çiçekler açmaya başlayınca gevşeyen bir çiçek durumu vardır. Çanak yaprakları 5 parçalı ve tüylüdür. Taç yaprakları 5 loblu ve tüpsü olup beyaz-mavi erguvanî renklerde ve tüysüzdür. Meyveleri gri renkli, yüzleri kabarcıklı ve fındıksıdır.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin kullanılan kısmı kök kabuğudur. Kökün kabuk kısmında kırmızı bir boya maddesi olan alkanin ile az miktarda alkanan ve bir mum bulunmaktadır. Kökleri kabız edici özelliklerinden dolayı, bâzı barsak hastalıklarına karşı kullanılmaktadır. Köklerden elde edilen kırmızı boya, iplik boyamada, bazı preparat ve besin maddelerinin, yağların boyanmasında kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi