HAYIT (VITEX AGNUSCASTUS) HAKKINDA BİLGİ


HAYIT (Vitex agnuscastus) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, HAYIT (Vitex agnuscastus) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, HAYIT (Vitex agnuscastus) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, HAYIT (Vitex agnuscastus) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, HAYIT (Vitex agnuscastus) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Keuschlammbaum (m), Fr. Gattilier, agnus-castus (m), İng. Agnus-castus. Familyası: Hayıtgiller (Verbenaceae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara, Karadeniz, Batı ve Güney Anadolu.

Haziran-ağustos ayları arasında pembe ve beyaz renkli çiçekler açan, 1-3 m yüksekliğinde çalı görünüşünde bir ağaççık. “Ayıt” olarak da bilinir. Akdeniz memleketlerinde ve Orta Asya’da yetişir. Yapraklar 3-7 parçalı, uzunca oval şekilli, alt kenarları beyazımtrak renkli ve tüylüdür. Çiçekler genç dalların ucunda salkım durumlar yaparlar. Meyveleri küre şeklinde, gri-esmer renklidir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin çiçekli dalları ve meyveleri tedâvide kullanılmaktadır. Bitkiden uçucu ve sâbit yağ, tanen, şekerler, vitisinin alkaloidi elde edilmiştir. Yapraklarından esans elde edilir. Gerek çiçekli dalları, gerek meyveleri yatıştırıcı, idrar söktürücü ve gaz söktürücü olarak kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi