HODAN (BORAGO OFFICINALIS) HAKKINDA BİLGİ


HODAN (Borago officinalis) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, HODAN (Borago officinalis) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, HODAN (Borago officinalis) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, HODAN (Borago officinalis) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, HODAN (Borago officinalis) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Borretsch (m), Gurkenkraut (n), Fr. Bourrache (f), İng. (Common) borrage. Familyası: Hodangiller (Boraginaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara, Kuzey ve Batı Anadolu.

Mayıs-eylül ayları arasında mavi renkte çiçek açan, sert tüylü, 15-60 cm yüksekliğinde, bir yıllık otsu bir bitki. Sığırdili olarak da bilinir. Daha çok rutubetli yerleri sever. Yaprakları buruşuk, sert tüylü, oval şekilli, alttakiler saplı, üstekiler sapsızdır. Çiçekler uzun saplıdır.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Fazla miktarda müsilaj, reçine, mâdenî tuzlar taşır. Yapraklar ve çiçekler ter verici, idrar ve balgam söktürücüdür. Boğaz ağrılarına ve öksürüğe karşı kullanılır. Hayvan yemi olarak da istifâde edilir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi