HÜNNAP AĞACI (ZIZYPUS VULGARIS) HAKKINDA BİLGİ


HÜNNAP AĞACI (Zizypus vulgaris) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, HÜNNAP AĞACI (Zizypus vulgaris) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, HÜNNAP AĞACI (Zizypus vulgaris) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, HÜNNAP AĞACI (Zizypus vulgaris) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, HÜNNAP AĞACI (Zizypus vulgaris) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Jujube (f), Fr. Jujubier (m), İng. Jujube. Familyası: Cehrigiller (Rhamnaceae) Türkiye’de yetiştiği yerler:Yerli değildir. Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da yetiştirilir.

Nisan-mayıs ayları arasında, sarı renkli çiçekler açan, hoş kokulu, 4-5 m yüksekliğinde dikenli bir ağaç. Ünnap da denilir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabânî olarak da bulunur. Asıl vatanı Suriye’dir. Gövdeleri silindir biçiminde, esmer kabuklu, çok dallıdır.Yapraklar karşılıklı 2 sıra hâlinde, kısa saplı, diken şeklinde 2 küçük yaprakçıklıdır.Çiçekler 3-6 tânesi bir arada ve oldukça küçüktür.Çanak yaprakları 5 parçalı ve yeşil renklidir. Taç yaprakları sarı renkli, kıvrık olup 5 parçalıdır. Meyveleri oval şekilli olgunlukta esmer kırmızı renkli, tek çekirdeklidir. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) sarı renkli ve tatlı lezzetlidir.

Kullanıldığı yerler: Meyveleri tamâmen olgunlaştıktan sonra toplanır ve güneşte kurutulur. Meyvelerinde şeker, tanin ve müsilajlı maddeler bulunmaktadır.Çok eskiden beri yumuşatıcı, balgam ve idrar söktürücü ve kabız edici olarak kullanılmaktadır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi