İnsan dalaksız yaşayabilir mi

Dalak yaşam için elzem (vazgeçilmez) bir organ değildir. Vucudumuzda bazı organlar göz ardı edilebilir. Safra kesesiz, kalın bağırsaksız insan yaşayabilir. Bir takım bozuk fonksiyonlar olmasına rağmen sağlıklı yaşam sürdürmek mümkündür. Tıpkı safra kesesiz, kalın bağırsaksız gibi dalakta olmadığı zaman kişi sağlıklı bir yaşam sürdürebilir.

Ancak dalağın yapmış olduğu çok önemli bazı görevler yerine getirilemez. Bunlara dışardan destek vermek gerekir. Karaciğer, dalak, lenf bezleri ve kemik iliği birbirlerinin fonksiyonlarını üstlene bilen organlardır. Eğer kemik iliği çalışmıyor ise kan yapıcı görevi, dalak, lenf bezleri ve karaciğer üstlenerek karaciğerde ve lenf bezlerinde büyüme görebiliriz. Eğer dalak yok ise dalağın bu görevini kemik iliği bu görevi çok kolaylıkla üstlenebilir. Ancak eksik kalan kısım dalağın bağışıklık sisteminde yapmış olduğu bazı antikorların yapılamamasıdır.

Bu dalaksız olan insanlarda bazı iltihabi olaylara yatkınlık yaratır. Bunun içinde dışardan aşı yaparak bu hastaların bu tip mikroplara karşı duyarlı olmasını engelleriz.

Dalağın çöpcü fonksiyonu, yani kanın yaşlı hücrelerini ortadan kaldırma fonksiyonunu ise üstlenen her hangi bir organ yoktur. Bu yüzden de 4.000 – 10.000 arasında görülen kanın bir hücresi 12.000 – 13.000 olabilir. 150 – 400.000 arasında gördüğümüz diğer bir hücresini ise yaşlıları ortadan kaldıralamadığı için 800.000 – 900.000 gibi görülebilir. Dalak yaşam için elzem bir organ değildir. Dalak olmadığı zaman kan yapıcı görevini kemik iliği hemen karşılar. Ancak bağışıklık sisteminde ortaya çıkan bazı mikroplara karşı eğilimi biz dışardan aşı yaparak bertaraf ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir