irmik helvası tarifi


irmik helvası tariflerinden en güzel ve en beğenilen irmik helvası tarifini en kolay bir şekilde ve en ucuz malzemelerle harızlamanız için size bu tarifle yardımcı olacağız. irmik helvası tarifini en güzel ve sağlıklı nasıl yapabileceğinizle ilgili size çeşitli ipuçları ve püf noktaları öğreteceğiz. Sizde evinizdeki malzemelerle kısa sürede kolayca misafirlerinize ikram edebileceğiniz hoş ve değişik bir lezzet olan irmik helvası yapabilecek duruma geleceksiniz.
irmik helvası tarifimizde yapılışını, kullanılan malzemeleri, resimlerini, yapılma süresini gibi bilgileri içerdiği için herkes tarafından kolayca yapılabilmektedir.
irmik_helvasi

İrmik Helvası

Tereyağlı İrmik Helvası

Aslında en sevdiğim tatlılardan biri olmasına rağmen uzun zamandır aklıma gelmemişti irmik helvası yapmak dolayısı ile sitemede eklememişim tarifini bugün baktım hava yağışlı biraz çanım irmik helvası çekti hemen eski tarif tefterlerini açtım en güzeli tereyalı irmik helvasıdır bende onu yaptım. Çokta güzel oldu ben bol çam fıstıklı seviyorum sizde kendi sefkinize göre çam fıstıklarını artırabilirsiniz.

Malzemeler

* 250 gr. tereyağı
* 2 su bardağı irmik
* 2,5 su bardağı şeker
* 2 bardak süt
* 2 bardak su
* 1/2 su bardağı kadar çam fıstığı

Yapılan Değişiklikler: Tarifin aslında margarin kullanılmış, ama ben tereyağı kullandım. İrmik Helvası tereyağsız olmaz, olamaz!:) Şeker 3 su bardağı kullanılmış ama 2,5 su bardağı şeker kullanılarak daha hafif bir helva yapılabileceği kanısındayım. Helva, 4 su bardağı su ile pişiriliyordu. Ancak daha lezzetli olacağını düşündüğüm için 2 su bardağı süt, 2 su bardağı su kullanmayı tercih ettim. Şerbetin tamamı suyla yapılacaksa ocaktan inmeden önce içine yarım limon sıkmayı unutmayın.

Yapılışı

1. Öncelikle bir tencerede şeker, süt ve suyu kaynatarak şerbeti hazırlayın. Soğuması için bir kenara koyun.
2. Ayrı bir tencerede 250 gr. tereyağını eritin. İçine fıstıklarla irmiği beraber ekleyin. İkisini güzelce kavurun. Ne kadar çok kavurursanız rengi de o oranda koyulaşıyor. Ben biraz fazla kavurdum. Söylenenin aksine, kavururken çok sürekli karıştırmak da gerekmiyor. Ara sıra karıştırmayı bırakıp mutfağı toparladım mesela;)
3. İrmik ve fıstıklar yeterince kavrulduğu zaman, üzerine soğumuş olan şerbeti yavaş yavaş dökün. Bu esnada biraz dikkatli olmak lazım, birden “cosss!!!” diye bir ses geliyor, ardından fokurtular… Bir de gözlüklüyseniz dikkat edin, bu aşamada acayip bir buharlanma oluyor, şerbetin kalanını tencereye dökemeyebilirsiniz…
4. Helvayı karıştırarak suyunu iyice çekene kadar pişirin. Bir müddet soğuduktan sonra isterseniz kâselerde servis edin, dilerseniz kâseleri ters çevirin.

Helva ne tane tane oldu, ne de macun gibi. Güzel bir kıvamı vardı. Üzerini süslemek için de bir miktar hindistan cevizini küçük teflon tavada kavurdum. Değişik bir lezzet oldu…