İşe Giderken Geçen Süre İçin Ücret Ödenmeli Mi

Bazılarımız işe gitmek için uzun saatler yolculuk yapmak zorunda kalıyor, bazılarımız işe giderken veya iş dönüşü yolculuk esnasında işiyle alakalı çalışıyor. Normalde işe gitmek için kullanılan işyeri servislerinde geçirilen süre iş yerinde gibi sayılıp yaşanılabilecek herhangi bir kaza iş kazası sayılıyor. Peki bu iş yolculukları işe başlama ve işten çıkış saatleri sayılıp bu saatler için fazla mesai alınabilir mi ?

Ülkemizde henüz bu tarz bir ödeme mümkün olmasa da İsviçre de işe giderken yolda geçirdiği süre için ek ödeme alan çalışanlar mevcut. İsviçrenin tamamında olmamakla birlikte bazı firmalarında bu uygulama aktif olarak kullanılıyor. Özellikle iş yolculuğu esnasında bilgisayar, tablet veya telefon gibi araçlar üzerinden işleri ile alakalı bazı yazışmaları yapabilmeleri mümkün oluyor.

İşe gidip gelme süreleri her geçen gün biraz daha uzuyor. Her ne kadar ulaşım araçları gelişse de ve seçenekler artsa da hızla artan nüfus ve buna bağlı artan araç sayıları trafik problemlerini doğuruyor. İnsanlar işi ve evi arasında sıkışıp kalıyor kendisi için ayırabileceği 1-2 saatlik zamanı maalesef iş yolunda harcıyor.

Bu konu yıllardır dünyanın bir çok ülkesinde birçok araştırmacı ve akademisyen tarafından tartışılıp farklı şekillerde yorumlanabiliyor. Bazıları işe gidip gelirken geçen zamanın iş saatinden sayılmasının insanların iş ile özel hayatı arasındaki bağa zarar vereceğini ve iş için ayrılan sürenin daha da artacağını düşünüyor.

Görüşler ne olursa olsun artık birçok insan iş ile özel hayatını bir arada yaşamak zorunda kalıyor. İş dışında iş ile alakalı gelen telefonlar mailller cevaplandıkça özel hayat ve iş diye bir ayrım ortadan kalkmaya başlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir