İSİLİK HAKKINDA BİLGİ


İSİLİK HAKKINDA BİLGİ NEDİR, İSİLİK HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, İSİLİK HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, İSİLİK HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, İSİLİK HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Hitzeausschlag (m), Hautrötung (f), Fr. Bouton (m) de chaleur, İng. Heat spots, rash. Sıcaktan veya terlemekten vücûdun bâzı yerlerinde meydana gelen kaşıntılı kabarcıklar.

Döküntülü bir hastalık olan isilik humması dışında birçok isilik çeşidi vardır. Yüksek ateş isiliği, tifo gibi hastalıkların seyri esnâsında görülür. Burada içi berrak sıvıyla dolu iğne başı büyüklüğünde kabarcıklar biraraya gelerek isilik meydana getirirler. Asıl isilikler kırmızı plaklar üzerinde çıkan kabarcıklardır. Özellikle göğüste ve karın üzerinde belirir ve çoğu zaman şiddetle kaşınır. Bu kabarcıklar çok terleyen kimselerde ter deliklerinin tıkanması yüzünden ter bezlerinin küçük kistler halini almasından ileri gelebilir. Kabarcıkların içinde berrak asit reaksiyonlu bir sıvı bulunur. İsilik kabarcıkları birdenbire ortaya çıkar, kısa zamanda kurur ve kaybolurlar. Geçtikleri zaman yerlerinde bir döküntü husûle gelebilir.

İsilik meydana çıkmasına karşı hafif tuzlu suyla yıkanmak, hergün banyo yapmak, yıkandıktan sonra pudralanmak iyi neticeler verir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi