İŞLETME VERGİSİ HAKKINDA BİLGİ


İŞLETME VERGİSİ HAKKINDA BİLGİ NEDİR, İŞLETME VERGİSİ HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, İŞLETME VERGİSİ HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, İŞLETME VERGİSİ HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, İŞLETME VERGİSİ HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Einzelhandelsteuer (f), Fr. Taxe (f) de vente au detail, İng. Retail Sales Tax. Türk vergi sistemi için 1970 yılında çıkarılan Finansman Kanunu ile giren bir tür perakende satış vergisi.

Bu vergi lüks nitelikteki mal ve hizmetleri vergilendirmek ve perakende satışları belgelendirmek suretiyle gelir vergisi matrahını çapraz denetime tabi tutmayı amaçlamaktadır. Bu vergi, daha sonra yürürlüğe girecek katma değer vergisinin bir öncüsü olarak düşünülmüştür.

İşletme vergi konusuna, eğlence ve istirahat hizmetleri ile mobilya, halı, kürk, mücevherat, tuvalet eşyası, elektronik eşya, oto yedek parçaları girmekte olup, vergi matrahı hizmet bedelleri ile perakende satış tutarıdır. Vergi oranı son değişiklikle % 3 olarak tesbit edilmiştir. KDV (Katma Değer Vergisi)nin Türk vergi sisteminde uygulanması ile İşletme Vergisi geçerliliğini kaybetmiştir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi