Ispanağın Faydaları


Ispanak hem çocukların hem de yetişkinlerin severek yedikleri sebzedir. Daha önceden bir çizgi filmde Temel Reis ıspanak yiyerek güçlendiğini çocuklara anlatılırdı. Bunun gerçek olduğunu faydalarını okuyarak anlayabilirsiniz. Ispanağın yemeğini, böreğini, salatasını, pasta ve kurabisenide yapanlar var çok ta lezzetli olmaktadır. Sebzenin vitamin değeri düşmeden çeşitli yiyecekler yapılmaktadır. Ispanağın faydalarına gelince aşağıda belirtilmiştir.

ISPANAĞIN FAYDALARI

-Ispanak, bedenin kansere yakalanma rizikosunu azaltmaktadır: Yapılan araştırmalar ıspanağı bolca tüketen kişilerde deri, akciğer, prostat ve idrar torbası (mesane) kanserlerine yakalanma oranlarının çok düşük olduğunu göstermiştir.
-Ispanak, yüksek oranda A, C ve E vitamini gibi antioksidan maddeleri içerdiğinden, kişilerin kalp krizi geçirme, felç olma ve katarakt illetine yakalanma tehlikesini de azaltmaktadır.
-Ispanak, ‘Yaşlılık Körlüğü’ de denilen Makula dejeneresansına iyi gelmektedir: Ispanağı bolca tüketen kişilerde, sonu körlükle noktalanan bu tür görme bozukluğu hastalığının en aza indirgendiği saptanmıştır. Son zamanlarda ıspanağın proteiniyle l voltluk bir elektrik akımı üretilmekte ve bununla gözlere canlılık kazandırılmaktadır. Bu konuda fareler üzerinde deneylere başlanmıştır. Olumlu sonuçların insanlar için de bir umut kaynağı oluşturması en büyük dileğimizdir.
-Potasyum yönünden çok zengin olan ıspanak, yüksek tansiyonu düşürmektedir.
-Demir yönünden de zengin olan ıspanağın yüksek oranda oksalat içermesi demir alımını engeller gibi görünürse de, yapılan araştırmalar iki günde bir ıspanak yiyenlerde demir oranının başlangıçta biraz düştüğünü, ancak altı haftadan sonra yükselen düzeylere ulaştığını göstermiştir.
-Yüksek oranda folik asit içeren ıspanak, gebe kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığıyla sakat çocuklar doğurma rizikosunu en aza indirir.
-Ispanak, zengin oranlı lifiyle peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelmektedir.
-Ayrıca ıspanağın, idrarı artırıcı, müshil, tonik (bedeni güçlendirici) ve yatıştırıcı etkileri de bulunmaktadır.