İstanbul Bakırköy Nikah Dairesi


Evlilik başvurusunda gerekli belgeler; 1. Resimli Nüfus cüzdanları aslı ve fotokopileri. 10 yılı geçen nüfus cüzdanları geçersizdir.Kabul edilmeyecektir.
2. Çiftlerden birinin Kadıköy’de oturduğunu belgeleyen ikametgah.
3. Son 6 ayda çekilmiş 6 ‘şar adetvesikalık fotoğraf. FOTOKOPİ RESİMLER GEÇERSİZDİR.
4. 16 yaşını doldurup , 17 sinden gün alan adaylar Aile Mahkemesinden evlenme izin belgesi ,17 yaşını bitirip 18 yaşından gün alan adaylar noterden alınmış anne-baba muvafakatnamesi ile evlenebilirler.(Anne veya babadan biri ölmüş ise ölümü nüfus kaydı ile belgelenecektir).
5.Çiftlerin Nüfus Müdürlüğü’nden alacakları son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örnekleri.
6. Boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 300 günü dolmayan bayanların Aile Mahkemesi’nden iddet müddeti kararı almaları ve kesinleştirmeleri zorunludur.
7. Daha önce evlenme, boşanma veya ölüm varsa nüfus cüzdanlarına işlenmiş son medeni halleri.
8. Yabancı uyruklu ise Türkiye’de bağlı bulunduğu konsolosluktan alınarak Vilayet Hukuk İşleri’ne onaylatılmış bekarlık belgesi.
9. İstanbul’da konsolosluğu bulunmayan yabancılar için Ankara’da bulunan Büyükelçiliklerinden alınan bekarlık belgelerinin Dışişleri Bakanlığı’nca onaylatılması gerekmektedir.
10. Hükümet Tabibliği, Sağlık Ocağı veya Kadıköy Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü’nden onaylanmış evlenme raporu.
11. Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri zorunludur.
12. Kayıt ve müracaatlar sabah 08.30-11.00,öğleden sonra 13.30-15.00 saatleri arasında yapılır.
13. Evraklar pilot veya dolmakalem ile doldurulur.
Mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİ müracaat dosyasına koyulur.
Kızlık soyadını kullanmak isteyenler, müracaat anında kayıt masasından temin edecekleri soyadı dilekçesini doldurmak zorundadırlar.

MÜRACAAT EVRAKLARI, ALINDIĞI TARİHTEN İTİBAREN 6 AY SÜRE İLE GEÇERLİDİR.
Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için alınacak belgeler hakkında Evlendirme Dairemizin 418 48 93-94 no’lu telefonlardan bilgi alınabilir.
İstenilen evraklar tamamlandıktan sonra gün için müracaat edilecektir.Eksik evrakla müracaat yasa gereği kabul edilmemektedir.
Müracaat edildikten sonra en erken 2 gün sonraya gün verilmektedir.Müracaat tarihinde yasa gereği evlilik akdi yapılmamaktadır.

Bakırköy
Tel: (212) 661 74 86
Adres: Yunus Emre Kültür Merkezi Ataköy 9. Kısım Bakırköy
Fax:
Mail:
İl: İstanbul Bakırköy Nikah Dairesi