İstanbul Eminönü Nikah Dairesi


Evlenmek İçin gerekli Evrakları
1.Nüfus Müdürlüğünden Nüfus kayıt örneği
2.Kimliklerin aslı ve fotokopisi (Nüfus Cüzdanı fotoğraflı olacak .) Nüfus Cüzdanında “Evli”yazan erkek ve/ ve ya kadın Nüfus Cüzdanını değiştirerek yeni Nüfus Cüzdanı ile Müracaat etmeleri gerekir. (Yönetmeliğe göre)
3.Sağlık ocağından sağlık raporu resimli olacak
4.İkametgah (Çiftlerden birisinin Eminönünde İkamet etmesi yeterlidir)
5.6 ‘ şar adet resim (Fotoğraflar Yönetmeliğe uygun son 6 ay içinde çekilmiş olacak.)
6.16 yaşını doldurup , 17 sinden gün alan adaylar Aile Mahkemesinden evlenme izin belgesi ,17 yaşını bitirip 18 yaşından gün alan adaylar noterden alınmış anne-baba muvafakatnamesi ile evlenebilirler.(Anne veya babadan biri ölmüş ise ölümü nüfus kaydı ile belgelenecektir. Veya Anne ve Baba Boşanmış ise velayet evrakı belgelenecektir.)7.Boşanmış ve Eşi Ölmüş olan Bayanlar Boşandıktan veya Eşi Öldükten sonra 300 Gün (10 ay) Evlenemezler. Evlilik işlemlerini yapabilmeleri için Medeni Kanunun 132. Maddesine göre Aile Mahkemesinden Karar almaları gerekir.
8.Kızlık Soyadını Kullanmak isteyen bayanların Müracaat anında Kızlık Soyadını kullanmak istediklerini Beyan ederek dilekçe formu doldurup imzalayacaktır.
9.Mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları MAL AYRILIĞI SÖZLEŞMESİ müracaat dosyasına koyulur. Ancak, taraflar evlenme başvurusu sırasında hangi mal rejimini seçtiklerini yazılı olarak da bildirebilirler.küçükler ile kısıtlılar, yasal temsilcilerinin rızasını almak zorundadırlar.
10.Yabancı uyruklu ise Türkiye’de bağlı bulunduğu konsolosluktan alınarak Vilayet Hukuk İşleri’ne onaylatılmış bekarlık belgesi.
11.İstanbul’da konsolosluğu bulunmayan yabancılar için Ankara’da bulunan Büyükelçiliklerinden alınan bekarlık belgelerinin Dışişleri Bakanlığı’nca onaylatılması gerekmektedir.
12.Yabancı Vatandaşlarla Evlenecek kişilerin önceden Evlendirme Dairesine uğrayarak Yabancılarla ilgili evrak istemeleri gerekmektedir. Yada Yabancı Uyruklu Vatandaşlar için alınacak belgeler hakkında Evlendirme Dairemizin 0 212 638 07 84 veya 0 212 455 76 76 no’lu telefonları arayarak bilgi alabilirler.
13.İstenilen evraklar tamamlandıktan sonra gün için müracaat edilecektir.
14. Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri zorunludur.


MÜRACAAT EVRAKLARI, ALINDIĞI TARİHTEN İTİBAREN 6 AY SÜRE İLE GEÇERLİDİR.

1.Müracaat edildikten sonra en erken 1 gün sonraya gün verilmektedir.Müracaat tarihinde yasa gereği evlilik akdi yapılmamaktadır.
2.Kayıt ve müracaatlar sabah 08.30-11.00,öğleden sonra 13.00-16.30 saatleri arasında yapılır.
3.Bütün Matbu evraklar Evlendirme Dairemizde mevcuttur.
4.Bütün Evrakların Evlendirme Dairesi elemanları tarafından Bilgisayar ortamı üzerinden Tanzimi ve Tasdiki yapılacaktır.
5.Mesai dışında kıyılacak Nikâhlar özel istek olduğu için önceden irtibat kurmaları gerekir.

Eminönü
Tel: (212) 455 76 76
Adres: Eminönü Evlendirme Dairesi Kadırga Kültür Merkezi Kadırga Liman Caddesi No:82/2
Fax: (212) 638 07 84
Mail: –
İl: İstanbul  Eminönü Nikah Dairesi