İTÜZÜMÜ (SOLANUM NIGRUM) HAKKINDA BİLGİ


İTÜZÜMÜ (Solanum nigrum) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, İTÜZÜMÜ (Solanum nigrum) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, İTÜZÜMÜ (Solanum nigrum) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, İTÜZÜMÜ (Solanum nigrum) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, İTÜZÜMÜ (Solanum nigrum) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Schwarzer Nachtschatten (m), Fr. Morelle noire, İng. Black nightshade. Familyası: Patlıcangiller (Solanaceae) Türkiye’de yetiştiği yerler: Marmara, Karadeniz, İç ve Doğu Anadolu, Akdeniz bölgesi.

Haziran, eylül ayları arasında beyaz renkli çiçekler açan, bahçe, yol kenarları ve harâbeliklerde sık rastlanan, 20-60 cm yüksekliğinde zehirli bir bitki. Köpeküzümü olarak da bilinir. Gövdeleri dik ve dallanmıştır. Yapraklar geniş oval şekilli, sivri uçlu ve kenarları dişlidir. Üst yüzü koyu alt yüzü açık yeşil renklidir. Çiçekler kısa saplı ve salkım durumunda toplanmışlardır. Çiçekler solunca çiçek sapları aşağı kıvrılır. Meyveleri küre şekilli ve siyahımsı renklidir.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin yaprak ve meyvelerinde solanin alkaloidi bulunur. İyi bir yatıştırıcı uyuşturucu etkisi vardır. Ağrı kesici olarak, astıma, epilepsi ve romatizmaya karşı kullanılır. Birçok preparatların terkibine girer.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi