kabak tatlısı tarifi


kabak tatlısı tariflerinden en güzel ve en beğenilen kabak tatlısı tarifini en kolay bir şekilde ve en ucuz malzemelerle harızlamanız için size bu tarifle yardımcı olacağız. kabak tatlısı tarifini en güzel ve sağlıklı nasıl yapabileceğinizle ilgili size çeşitli ipuçları ve püf noktaları öğreteceğiz. Sizde evinizdeki malzemelerle kısa sürede kolayca misafirlerinize ikram edebileceğiniz hoş ve değişik bir lezzet olan kabak tatlısı yapabilecek duruma geleceksiniz.
kabak tatlısı tarifimizde yapılışını, kullanılan malzemeleri, resimlerini, yapılma süresini gibi bilgileri içerdiği için herkes tarafından kolayca yapılabilmektedir.
kabak-tatlisi

Kabak Tatlısı

MALZEMELER:
2 kilo kadar doğranmış, ayıklanmış tatlı kabağı
Yarım kilo toz şeker
200 gram çekilmiş ceviz

YAPILIŞI:

Kabaklar yıkanıp iri parçalar halinde doğranır ve altı düz bir tencereye dizilir. Üzerine şekerin tamamı ilave edilir, tencerenin kapağı kapanır. Yaklaşık 4-5 saat kadar bu şekilde bırakılır. Bu sürenin sonunda kabak hafifçe sulanır. Bu şekilde kısık ateşe konur. 1 saat kadar ağır ateşte pişirilir. Ilındıktan sonra üzerine çekilmiş ceviz serpilir.

DİKKAT EDİLECEK OLAN:

Kabaklar akşamdan ıslatılarak sabahleyin pişirilirse daha lezzetli olur. Zamanı kıymetli olanlar için bekletmeye gerek yoktur. Şekerin üzerine 3 bardak kadar su ilave edilip pişirilebilirsiniz.