Kabızlık kansere neden olurmu


Kabızlık kalın barsak kanserine neden olur mu?

Kalın barsak kanserleri toplumda en sık görülen sindirim sistemi kanseridir ve kanser hastalığının neden olduğu ölümlerde 3’üncü sırada bulunmaktadır. Bulunduğu yere göre şikayetlere neden olur. Genellikle kalın barsağın ilk kısmında bulunan kanser kansızlık, orta ve sona yakın kısımda bulunan kanser kabızlık ve şişkinlik şeklinde ve son kısmında bulunanlar kanama şeklinde şikayetlere neden olurlar. Kanser hastalığının hücresel yapısı ve büyüme özelliğine göre, bu şikayetlerin süresi ve şiddetinde değişiklikler görülebilir. Kalın barsağın orta ve son kısmında oluşan kanser hastalığı kabızlığa neden olabilmesine karşın, kabızlık şikayetleri olan kişilerde kanser hastalığının daha sık görülmesi hakkında hiçbir somut delil bulunmamaktadır. Yani kabızlık kanser hastalığı sıklığını artırmaz.

Son yıllarda sürdürülen çalışmalar lifli besinler ile beslenenlerde kalın barsak kanser hastalığının daha az sıklıkla görüldüğünü kanıtlamıştır. Lifli besinler aynı zamanda kabızlığın ortaya çıkma ihtimalini de azaltırlar. Zira lifler kalın barsak içinde yumuşak bir kitle oluşturur ve kalın barsak hareketlerinin daha düzenli olmasını, salgı bezlerinin ve koruma sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlar.

ında tıkanıklığa yol açan veya makat bölgesinde dışkılamayı zorlaştıran tümöral bir hastalığı olmayan ve normal miktarda lif ihtiva eden besinlerle beslenen bir kişide; a) şiddetli karın ağrısı ve şişkinlik duygusu ile büyük abdest yapma zorluğu olması veya b) haftada üç’den az sayıda dışkılama sağlanabilmesi halinde kabızlıktan, c) beş günde bir defa veya daha az sayıda dışkılama sağlanabilmesi ile yandaş bazı şikayetlerin ortaya çıkması ve bu şikayetlerin 18 aydan fazla sürmesi halinde ileri derecede kronik kabızlıktan bahsedilir.