KAKULE (ELETTERIA CARDAMOMUM) HAKKINDA BİLGİ


KAKULE (Eletteria cardamomum) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KAKULE (Eletteria cardamomum) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KAKULE (Eletteria cardamomum) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KAKULE (Eletteria cardamomum) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KAKULE (Eletteria cardamomum) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Kardamom, Ingver, Fr. Cardamome, İng. Cardamom. Familyası: Zencefilgiller (Zingiberaceae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Yetişmez.

Batı ve Güney Hindistan, Güneydoğu Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişir. 4-5 m boyunda, büyük yapraklı çok yıllık bir bitkidir. Özellikle Güney Hindistan’ın bataklık ormanlarında yabânî olarak yetişir.

Kakulenin meyveleri 1-2 cm uzunlukta, sarımsı yeşil ve kirli beyazımsı renktedir. Tohumları mercimek şeklinde ve büyüklüğünde, kırmızımsı esmer renkte olup, keskin kokuludur.

Kakule yetiştiği yere göre isim alır. Seyhan kakulesi, Malabar kakulesi, Siyam kakulesi gibi

Kullanıldığı yerler: Kakule tohumları rezin, nişasta ve uçucu yağlar taşır. Hoş lezzeti ve kokusundan dolayı baharat olarak kullanılır. Ayrıca iştah açıcı, mîdevî ve gaz söktürücü etkilere sâhiptir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi