KAM MİLİ (EKSANTRIK MIL) HAKKINDA BİLGİ


KAM MİLİ (Eksantrik Mil) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KAM MİLİ (Eksantrik Mil) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KAM MİLİ (Eksantrik Mil) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KAM MİLİ (Eksantrik Mil) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KAM MİLİ (Eksantrik Mil) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Nockenwelle (f), Fr. Abre (m) a cames, İng. Camshaft. Motorlarda subapların açılıp kapanmasını temin eden, krank miline paralel olarak çalışan, çelik malzemeden yapılmış bir makina elemanı. Buna eksantrik mil de denir.

Kam milinin üzerinde “kam” adı verilen eksantirik çıkıntılar bulunur. Kam, dönen mil hareketini doğrusal subap hareketine çeviren bir mekanizmadır. Kamlar, kam milinin üzerine o şekilde yerleştirilmiştir ki, silindirlerdeki emme ve eksoz subaplarını dört zamanlı motorun çalışma düzenine uyacak şekilde açıp kapatırlar.

Kam mili, hareketini krank milinden alır. Krank milinin iki tam devri ile bir tam devir yapar.Yani motor hızının yarısı kadar bir hızla döner.

Kam mili, benzinli motorlarda subaplara ve distribütöre kumanda eder. Genellikle dört zamanlı motorlarda bulunur. Fakat az da olsa yüksek güçlü iki zamanlı motorlarda da ekzoz subapına ve enjektöre kumanda etmek için kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi