KARABAŞ KEKİK (THYMBRA SPICATA) HAKKINDA BİLGİ


KARABAŞ KEKİK (Thymbra spicata) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KARABAŞ KEKİK (Thymbra spicata) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KARABAŞ KEKİK (Thymbra spicata) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KARABAŞ KEKİK (Thymbra spicata) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KARABAŞ KEKİK (Thymbra spicata) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Bohnenkrauf (n), Fr. Sarriette (f), İng. Summer savory. Familyası: Ballıbabagiller (Labiatae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Güneydoğu Anadolu, Batı ve Güney Anadolu.

Temmuz, ağustos aylarında kırmızı renkli çiçekler açan, kekik görünüşünde odunsu bir bitki. Gövdeleri basit, dik, dört köşeli, iki yüzü tüylüdür. Yaprakları 10-15 mm boyunda ve 2-3 mm eninde, dar uzun, sert üzerleri noktalı, tüysüzdür. Çiçek durumu sık ve silindir biçimindedir. Meyveleri oval şekilli, üzeri pürtüksüzdür.

Kullanıldığı yerler: Karabaş kekiğinin sarımsı renkteki uçucu yağında önemli ve koku veren “thymol” vardır. Karabaş kekik, çay halinde mide ağrılarına karşı, dolaşım uyarıcısı, baharat olarak ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Thymol az dozlarda balgam söktürücü, sinir kuvvetlendiricidir ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Yüksek dozlarda ise antiseptik ve kurt düşürücü olarak verilir.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi