KARAGÖZ BALIĞI (SARGUS SARGUS) HAKKINDA BİLGİ


KARAGÖZ BALIĞI (Sargus sargus) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KARAGÖZ BALIĞI (Sargus sargus) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KARAGÖZ BALIĞI (Sargus sargus) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KARAGÖZ BALIĞI (Sargus sargus) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KARAGÖZ BALIĞI (Sargus sargus) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Geissbrasse (f), Fr. Sargue (f), İng. Sargo, black sea bream. Familyası: İzmaritgiller (Sparidae), Yaşadığı yerler: Atlantik Okyanusu ve Akdeniz’in taşlık ve kayalık yerlerinde. Marmara ve Karadeniz’e de geçtikleri olur. Özellikleri: Parlak gümüşî renkli, yassı vücutlu, küçük ağızlı, iri gözlü bir deniz balığı. Boyu 20-30 cm kadardır. Çeşitleri: Birkaç çeşidi vardır. Denizlerimizde “asil karagöz” ve “sivri burun karagöz” mevcuttur.

Kemikli balıklar takımından yassı vücutlu iri pullu bir balık. Gümüşî renkli olup 20-30 cm boyundadır. 3-4 tânesi bir kilogram gelir. Küçük ağızlı, iri gözlüdür. Sürü hâlinde Atlantik’ten Akdeniz’e geçerken bol avlanırlar. Kışın derinlere inerler. Çamurlu zeminlerde yaşayanlar balçık koktuğundan makbul değildir. Her mevsim tutulursa da en çok sonbaharda avlanırlar. Atlantik ve Akdeniz balığı olmasına rağmen, Marmara veKaradeniz’e de geçer.

Mayıs ve haziranda yumurtlarlar.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi