KARAYOSUNLARI (BRYOPHYTA) HAKKINDA BİLGİ


KARAYOSUNLARI (Bryophyta) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KARAYOSUNLARI (Bryophyta) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KARAYOSUNLARI (Bryophyta) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KARAYOSUNLARI (Bryophyta) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KARAYOSUNLARI (Bryophyta) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Moose (pl), Fr. Bryophytes (pl), İng. Bryophyta. Nemli topraklarda, kayalar, duvarlar, ağaçlar üstünde, bataklıklarda, bâzan su içerisinde yetişen yeşil bitkiler. Bulundukları ortamda yeşil yumuşak halı gibi bir örtü meydana getirirler. Genellikle suyu severler, kuraklığa aylarca tahammül eden cinsleri de vardır.

Karayosunlarının, iletim demeti taşımayan ilkel bir gövdesi vardır. Gövde basit veya dallanmıştır. Gövdenin bütün etrafı üzerinde sık dizilişli küçük ve damarsız yapraklar bulunur. Erkek ve dişi organları ana gövdenin veya yan dalların ucundadır. Döllenme sonucu meydana gelen bitki ana bitkiye bağlı kalan saplı küçük bir bitkidir.

Kullanıldığı yerler: Tıbbî önemi olmayan bitkilerdir. Bataklıklarda yetişen sphagnum türleri, ölen alt kısımlarının üst üste birikmesiyle, turbalık adı verilen tabakalar meydana getirirler. Az çok kömürleşmiş olan bu tabakalardan yakıt olarak istifade edilir. Ayrıca park ve bahçelerde dekorasyon için gevşek ve nemli zemin hazırlamakta kullanılır. Eskiden dezenfekte edilmek suretiyle hidrofil pamuk yerine emici olarak kullanılmıştır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi