KARDELEN (GALANTHUS SP) HAKKINDA BİLGİ


KARDELEN (Galanthus sp) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KARDELEN (Galanthus sp) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KARDELEN (Galanthus sp) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KARDELEN (Galanthus sp) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KARDELEN (Galanthus sp) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Schneeglöckchen (n), Fr. Perceneige (f), İng. Snowdrop. Familyası: Nergisgiller (Amaryllidaceae) Türkiye’de yetiştiği yerler: Memleketimizin çoğu yerinde dağlık bölgelerde.

Şubat, nisan ayları arasında çiçek açan, 10-30 cm yüksekliğinde, çok yıllık, soğanlı, otsu bir bitki. Yapraklar 2-3 şeritsi, uçları küt, alt tarafları beyazımsı renkli bir kılıfla sarılıdır. Çiçekler beyaz, çan şeklinde, iç taç yaprakları dış taç yapraklarından farklı, tabanları yeşil benekli, bir sap üzerinde bir veya birkaçı birarada sarkık salkım durumundadırlar. Bitki soğanından üretilir.

Kullanıldığı yerler: Süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Galantamin alkaloitini taşır. Bu alkaloidin göz bebeğini daraltıcı etkisi vardır ve çocuk felci hastalığı geçtikten sonra hastalık ardından görülen bozukluklara karşı kullanılır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi