Kartlı Geçiş Sistemi (KGS)


Kartlı Geçiş Sistemi Otoyol ve Boğaz köprülerinde bütün ücret toplama istasyonlarında otoyol kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Otoyola girişine müsaade edilen her türlü araç sınıfı (Motosiklet, Kamyon, Tır dahil) bu sisteme abone olabilmektedir. KGS Sistemine abone olunurken, OGS de ihtiyaç duyulan elektronik etiket bedeli adı altında bir ücret bu sistemde abonelerden alınmamaktadır. Sadece kart bedeli adı altında aşağıda belirtilen bankalardan bazıları 1 YTL ile 3 YTL arasındaki kart ücretini bir defaya mahsus abonelerden talep edebilmektedir.( Bazı bankalar promosyon yaparak kart bedelini de almamaktadır)

Bu sistemde geçiş ücreti tahsilatında Halkbank, İş Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası ve Bank Asya?nın görevlendirdiği şubelerden veya diğer yerlerden temin edilecek KGS Kartları kullanılmaktadır. Sisteme abone olmak isteyen otoyol kullanıcılarının bu bankaların şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

Karayolları Genel Müdürlüğünce KGS kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile Edirne, Mahmutbey, Çamlıca, Gerede (Bolu), Akıncı (Ankara), Işıkkent (İzmir) ve Adana Batı Alın Ücret Toplama İstasyonlarında Nakit KGS satışı ve dolumu hizmeti verilmeye başlanmıştır. Nakit TCK KGS kartlarına 1.2.3.6. sınıflar için en az 30 YTL, 4.5 sınıflar için en az 50 YTL dolum işlemi yapılmaktadır.

Gişe sahalarında beklememek için kullanıcıların KGS kartlarını ilgili bankalardan temin etmeleri ve otoyolu ya da köprüyü kullanmadan önce dolumunu yaptırmaları gerekmektedir.

Gişe Sahalarında Kartlı geçişler için ayrılmış şeritler saçakta KGS logosunu (Üst resimde görülen) gösteren levha ile işaretlenmiştir.

Kartlı Geçiş için kullanılacak şeritlerin çoğu yalnız KGS amaçlı kullanıma tahsis edilmekte olup, az sayıdaki bazı gişe sahasında hem paralı hem de kartlı ödeme aynı şeritte olabilmektedir. 3 Nisan 2006?dan itibaren Boğaziçi köprüsünde, 27 Nisan 2008?den itibaren Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde sadece OGS ve KGS sistemleri ile ücret tahsilatı yapılmaktadır.

Sistemde kullanılan kartlar temassız kart özelliğinde olup şeritte bulunan okuyucu/yazıcı üniteye 10 cm kadar yaklaştırılarak işlemin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. KGS kullanıcıları hem girişte hem de çıkışta KGS Kartlarını İstasyonlardaki Kart okuyucuya okutmaları gerekmektedir. Giriş istasyonunda okutulmayan kartlara çıkış istasyonunda en uzak mesafe ücreti indirimsiz olarak tahsil edilir.

KGS kartlarının dağıtımı banka şubelerince araç sınıflarına göre yapılacak olup sistemde iki ayrı tür kart kullanılacaktır. Bunlar; Nakit-KGS(NKGS) kartı ve Kredili- KGS (KKGS) kartıdır.

Nakit-KGS kartı üzerine para yüklenilebilir türden kart olup, kullanıcı bu karta istediği kadar parayı yükletebilmekte ve gerektiğinde tekrar yükleme yaptırabilecektir. Kredili-KGS kartında ise para yükleme işlemi olmayacaktır. Bu kartın uygulamasında kullanıcının, Kredili-KGS kartı ile yapacağı geçişlerinin kendisine ait bir kredi kartından tahsil edilmesine dair taahhüdü bankaya vermesi gerekmektedir.

Kullanıcının Bankadan Nakit-KGS Kartını alması sırasında herhangi bir prosödürel işlem olmayacaktır, ayrıca Nakit-KGS Kartı aynı sınıftan olmak üzere başka araçlarda da kullanılabilecektir.

KGS abonesi olan bütün araç sınıfları geçişlerini %20 indirimli yapmaktadır. Motosiklet kullanıcılarına, KGS geçiş ücreti indirimi, 17/04/2006 tarihinden itibaren %30 olarak uygulanmaktadır. KGS?de % 30 indirimden yararlanmak isteyen motosiklet kullanıcıları yukarıda adı geçen bankalara başvurarak 6. sınıf motosiklet KGS Kartını almaları gerekmektedir.

KGS Şeritlerini yeterli krediye sahip olmayan araçların kullanması durumunda cezalı geçiş ücreti tahakkuk edilmektedir.