KAYIŞKIRAN (ONONIS SPINOSA) HAKKINDA BİLGİ


KAYIŞKIRAN (Ononis spinosa) HAKKINDA BİLGİ NEDİR, KAYIŞKIRAN (Ononis spinosa) HAKKINDA BİLGİ ANLAMI, KAYIŞKIRAN (Ononis spinosa) HAKKINDA BİLGİ HAKKINDA BİLGİ, KAYIŞKIRAN (Ononis spinosa) HAKKINDA BİLGİ DERS NOTU, KAYIŞKIRAN (Ononis spinosa) HAKKINDA BİLGİ ÖDEVİ sayfanın konularıdır.

Alm. Hauhechel (f), Fr. Bugrane, arrète-boeuf (m), İng. Tallrest, restharrou. Familyası: Baklagiller (Leguminosae), Türkiye’de yetiştiği yerler: Anadolu.

Haziran, ağustos ayları arasında pembemsi renkli çiçekler açan, 30-60 cm boyunda çok yıllık dikenli bitki. Yol kenarlarında boş tarlalarda rastlanır. Gövdeleri odunlu, yatık, yer yer kırmızımsı renkli ve tüylüdür. Meyveleri sarımtrak, esmer renkli ve fasulyeye benzer.

Kullanıldığı yerler: Bitkinin ilkbahar ve sonbaharda çıkarılıp kurutulan kökleri kullanılır. Köklerde uçucu ve sâbit yağ, tanen şekerleri, zamk, ononin ve spinosin vardır. İdrar söktürücü ve terletici tesirinden dolayı çayı kullanılır. Halk arasında deri hastalıklarına ve romatizmaya karşı da faydalanılmaktadır.

Kaynak Rehber Ansiklopedisi