Kaynak Teknikeri mesleği tanımı hakkında bilgi


TANIM  

Sanayide kullanılan metallerin birleştirilmesi amacıyla yapılan  kaynaklı üretim işlerinde  ilgili mühendisle teknisyen arasında çalışan  kişidir.

GÖREVLER

Mühendis tarafından hazırlanan iş planının uygulanması ile ilgili çalışmaları yürütür,

Üretim faaliyetinin planlanmasında, kaynak yaparken hangi malzemenin  kullanılacağına  ve hangi yöntemle yapılacağına karar vermede mühendise yardımcı olur,

Her çeşit kaynaklı yapıları çizer ve kaynak yapar,

Üretimi denetler,

Kalite kontrol işlerini yürütür.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Ultrasonik test cihazları,

Penetrent boyalar,

Kaynak kumpası,

Isı tebeşirleri, ısı ölçme cihazları, sertlik ölçme cihazları

İş eldiveni, gözlük, maske vb. koruyucu araçlar,

Kaynak makinesi, gaz tüpleri,

Kaynak çubuğu, çekiç, keski, aşındırıcı taşlar.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 Kaynak teknikeri olmak isteyenlerin;

Fizik konularına ilgili,

Tasarımlarını çizimle ifade edebilme yeteneklerine sahip,               

El ve gözü eşgüdümle kullanabilen,

Bedence sağlam ve dayanıklı,

Dikkatli, tedbirli kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Kaynak teknikerleri, fabrika ve atölye gibi kapalı ortamlarda çalışabilecekleri gibi açık mekanda da çalışırlar. Çalışma ortamı gürültülü ve kirlidir. Ayrıca  kaynak makinesinden ve kesme lambasından çıkan ışık ve gaz cildi, gözü rahatsız edebilir. Kaynak işlemi sırasında kullanılan gazın yanıcı ve patlayıcı bir gaz olması nedeniyle kişinin dikkatli olması gerekir. Gerekli havalandırma sağlandığında ve koruyucu önlemler alındığında herhangi bir tehlike söz konusu olmaz. Kaynak işlemi bedensel olarak yorucu olabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Kaynak teknikerleri, kamu ve özel kuruluşlara ait fabrikalarda ve atölyelerde çalışabilecekleri gibi kendi işyerlerini de açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, aşağıda adı verilen üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının “Kaynak Teknolojisi” bölümünde verilmekte iken,  bu bölüm adının “Makine” olarak değişmesi nedeniyle,  “Kaynak Teknolojisi” adıyla  artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Kaynak Teknolojisi” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

“Kaynak Teknolojisi” ön lisans programına girebilmek için,

Lise veya dengi okul mezunu olmak,

Merkezi sistemle yapılan Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS), yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak gerekmektedir.

Meslek liselerinin “Metal İşleri” bölümlerinden mezun olanlar, “Kaynak Teknolojisi” ön lisans programını tercih ettiklerinde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları 0.65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlardan mezun olanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.

 

 

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır.

Kaynak teknolojisi programında okutulan dersler;

 

Matematik, Teknik Resim, Bilgisayar, Malzeme Bilgisi, Kaynak Prosesleri, Konstrüksiyon, Kaynaklı İmalat, Kalite Güvencesi, Kaynak Makineleri Bilgisi, Mukavemet, Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar Destekli Çizim Ölçme ve Kalite Kontrol Tekniği ve Genel İletişim gibi dersler verilir ve proje yaptırılır. 

Ayrıca öğrenciler toplam 60 iş günü staj yaparlar.

MESLEKTE İLERLEME

Kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda çalışan kaynak  teknikerleri, elde ettikleri başarılara göre büyük kuruluşlarda görev alabilir, çalıştığı kurumda ustabaşı, şef gibi idari kadrolara geçebilirler.

“Kaynak Teknolojisi” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları taktirde “Metal Öğretmenliği” , “Metalurji ve Malzeme Mühendisliği” programlarına dikey geçiş yapabilirler.

 

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sağladığı kredi ve yurt imkânlarından faydalanırlar.

Ayrıca kamu ve özel kuruluşların sağladığı kredi, burs ve yurt imkânlarından da yararlanabilirler.

Kaynak teknikerleri, kamu kurum ve kuruluşlarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre veya sözleşmeli personel olarak çalışabilecekleri gibi özel kuruluşlarda da Asgari ücretin 2-3 katı bir ücret karşılığı çalışabilirler. Deneyim ve yapılan işin kalitesi arttıkça alınan ücret de  artmaktadır.

Kendi işyerini açabilenler ise; işlerinin az veya çokluğuna göre gelir elde ederler.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Bilgi Merkezi,

Bünyesinde Meslek Bilgi  Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri